Padesát českých policistů pomůže střežit maďarské hranice před ilegálními migranty

Padesát českých policistů pomůže střežit maďarské hranice před ilegálními migranty
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Peter Tkac|Popisek: Röszke 2015
05 / 09 / 2016, 11:30

"Nebudete chránit pouze Maďarsko, ale také vaši domovinu," řekl policistům maďarský velvyslanec v ČR Tibor Petö.

Praha (ČTK) - Padesát českých policistů dnes odjelo do Maďarska pomáhat střežit schengenský prostor. Se svými maďarskými protějšky budou dva měsíce hlídkovat na hranici se Srbskem. Maďarsko požádalo o pomoc v souvislosti s migrační krizí. Policisté tam pomáhali už loni na podzim, jejich mise skončila před Vánocemi.

Maďarská policie zveřejnila reklamu, ve které hledá až 3,000 "hraničních lovců", kteří posílí jednotky policie a vojáků na státních hranicích.

"Nebudete chránit pouze Maďarsko, ale také vaši domovinu," řekl policistům maďarský velvyslanec v ČR Tibor Petö. Připomněl, že hranice se Srbskem je také schengenskou hranicí, a proto by měla být chráněna. Česko bylo podle velvyslance první zemí, která Maďarsku pomohla, když požádalo o spolupráci. "Doufám, že budete maďarskými občany a policisty vřele přivítáni," dodal.

Maďarsko chce vybudovat druhý plot podél své hranice se Srbskem. Rakousko staví plot na hranicích s Maďarskem. Bulharsko zase staví plot na hranicích s Tureckem.

Podle policejního prezidenta Tomáš Tuhého se Česká republika zavázala, že bude v rámci zahraničních misí pomáhat zemím Evropské unie. "Řada z vás už se podobných misí zúčastnila, takže víte, co to znamená. Nejenom pomáháme našim kolegům, ale především se zdokonalujeme v problematice, která zatím Českou republiku nezasáhla tak jako naše partnery," řekl Tuhý policistům.

Policisté už kvůli přílivu běženců do Evropy pomáhali na deseti zahraničních misích. Od konce loňského roku působili v Řecku, Slovinsku nebo Makedonii. Čtyřicítka policistů odletěla na začátku srpna do Makedonie, vrátit by se měli 12. září.

Rakouská vláda se připravuje na uzavření hranic a vyhlášení výjimečného stavu

Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Peter Tkac

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.