Padesát českých policistů pomůže střežit maďarské hranice před ilegálními migranty

Padesát českých policistů pomůže střežit maďarské hranice před ilegálními migranty
foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Peter Tkac/Röszke 2015

"Nebudete chránit pouze Maďarsko, ale také vaši domovinu," řekl policistům maďarský velvyslanec v ČR Tibor Petö.

Praha (ČTK) - Padesát českých policistů dnes odjelo do Maďarska pomáhat střežit schengenský prostor. Se svými maďarskými protějšky budou dva měsíce hlídkovat na hranici se Srbskem. Maďarsko požádalo o pomoc v souvislosti s migrační krizí. Policisté tam pomáhali už loni na podzim, jejich mise skončila před Vánocemi.

Maďarská policie zveřejnila reklamu, ve které hledá až 3,000 "hraničních lovců", kteří posílí jednotky policie a vojáků na státních hranicích.

"Nebudete chránit pouze Maďarsko, ale také vaši domovinu," řekl policistům maďarský velvyslanec v ČR Tibor Petö. Připomněl, že hranice se Srbskem je také schengenskou hranicí, a proto by měla být chráněna. Česko bylo podle velvyslance první zemí, která Maďarsku pomohla, když požádalo o spolupráci. "Doufám, že budete maďarskými občany a policisty vřele přivítáni," dodal.

Maďarsko chce vybudovat druhý plot podél své hranice se Srbskem. Rakousko staví plot na hranicích s Maďarskem. Bulharsko zase staví plot na hranicích s Tureckem.

Podle policejního prezidenta Tomáš Tuhého se Česká republika zavázala, že bude v rámci zahraničních misí pomáhat zemím Evropské unie. "Řada z vás už se podobných misí zúčastnila, takže víte, co to znamená. Nejenom pomáháme našim kolegům, ale především se zdokonalujeme v problematice, která zatím Českou republiku nezasáhla tak jako naše partnery," řekl Tuhý policistům.

Policisté už kvůli přílivu běženců do Evropy pomáhali na deseti zahraničních misích. Od konce loňského roku působili v Řecku, Slovinsku nebo Makedonii. Čtyřicítka policistů odletěla na začátku srpna do Makedonie, vrátit by se měli 12. září.

Rakouská vláda se připravuje na uzavření hranic a vyhlášení výjimečného stavu

Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Peter Tkac

Tagy