Autor fotografie: https://www.flickr.com/people/45644610@N03; CC BY-SA 3.0|Popisek: obrněný transportér IDF NAMER
KOMENTÁŘ: Podle mluvčího Izraelských obranných sil (IDF) bude dnes generální štáb projednávat a schvalovat plány možné pozemní invaze do pásma Gazy. Plány sestavuje divize Gaza a Jižní velitelství, a budou předloženy politickému vedení státu ke zvážení. Situace v Izraeli se dynamicky vyvíjí. Počet raket a minometných střel odpalovaných teroristy z hnutí Hamás, Islámský džihád a dalších roste, a s ním počet obětí. Invaze může být z izraelského pohledu východiskem aktuální situace. Dramaticky by změnila status quo.
Raket a minometných střel bylo od pondělka podle IDF odpáleno na 1500. Počet, které mohou teroristé mít k dispozici, je odhadován na 14 tisíc. Jsou mezi nimi také rakety delšího dosahu, než jaké byly používány v minulosti, a střely dopadají i na Tel Aviv. V noci na dnešek bylo odpáleno 150 raket, z nich 24 dopadlo zpět na území pásma Gazy, celkem z dosud odpálených asi pětina. Stovky střel zničila protiraketová obrana. Odpálení dalších zabránily odvetné údery IDF proti pozicím teroristů.
Hamás tvrdí, že od pondělka zahynulo v pásmu Gazy 72 osob, z toho 17 dětí. IDF říká, že desítky z nich byli teroristé. Část obětí mají také na svědomí rakety teroristů, které zasáhly vlastní území. IDF před svými protiúdery vedenými na místa, z nich teroristé odpalují své střely, důsledně varuje civilní obyvatelstvo a dává mu čas prostor vyklidit. Tak jako v minulosti je více než zřejmé, že čím více obětí mezi civilními obyvateli Gazy bude, tím lépe pro teroristy.
Ostřelování izraelských území si dosud vyžádalo nejméně šest obětí na životech včetně pětiletého a šestnáctiletého dítěte. Srovnávat počty obětí je přitom, tak jako kdykoli dříve, velice problematické. Tak jako v minulosti se objevují případy, kdy Hamás užívá civilistů a dětí jako lidských štítů, zneužívá ke skladování a odpalování svých raket pozice v blízkosti civilních budov včetně nemocnic a škol, pod nimiž také vedou tunely, jimiž se teroristé snaží pronikat na izraelské území.
Na druhou stranu Izrael dělá pro ochranu svého civilního obyvatelstva maximum. Kromě mimořádně efektivní protiraketové obrany Iron Dome existuje propracovaný systém včasné výstrahy, dostupné jsou kryty. Součástí obrany jsou také odvetné údery zejména letectva, v neposlední řadě vedené proti zjištěným pozicím velitelů jednotek, které z Gazy rakety a granáty odpalují. A v tom je IDF díky efektivní zpravodajské službě velmi úspěšná.
video: youtube
Přesto jsou současné útoky dosud nejmohutnější, a teroristé se zřejmě snaží izraelskou obranu přetížit. Při množství odpalovaných střel nelze očekávat 100% úspěšnost protiopatření, a to se promítá do narůstajících škod a ztrát. Vzhledem k předpokládané zásobě raket, jimiž teroristé disponují, je otázka pozemní invaze do pásma Gazy jedním z vážně zvažovaných postupů.
Jeho problémem je, že s ním samozřejmě Hamás a další organizace počítaly a počítají. Pozemní invaze přinese nevyhnutelně mnohem větší škody a oběti na životech. Dojde nevyhnutelně k omylům na izraelské straně, které budou obratem zneužity v informační válce, kterou proti Izraeli vedou nejen palestinská hnutí. Otázkou bude, co po invazi. Má Izrael opět pásmo Gazy okupovat a nastolit zde vlastními prostředky režim, jímž nahradí vládu hnutí Hamás? Jak dlouho? Za jakou cenu?
Tyto otázky možná ovšem blednou vedle akutního ohrožení izraelských měst, které je třeba co nejrychleji zastavit. A těžko očekávat, že jej zastaví knížecí rady a výzvy k uklidnění situace "na obou stranách", které znějí ze zahraničí, například od britského premiéra Johnsona. Intenzivněji než v minulosti nyní Izrael jako demokratická a civilizovaná země a náš partner potřebuje vyjádření jednoznačné podpory. Té se mu již také z mnoha míst dostalo. Z České republiky i třeba od amerického prezidenta Bidena.
Přes možné přehmaty, přes akce extrémistů mezi Izraelci. "Ať nadále říkají, že Izrael je v tomto boji tím špatným. Izrael ale nemá jinou možnost. Pokud nebude pokračovat v útocích na síly Hamásu, ukáže slabost. Bude stranou, která byla napadena a nebránila se. Na Středním východě slabí nevydrží a zmizí," napsal Aaron Günsberger.
Uvidíme záhy, zda si teroristé skutečně "vykoledovali" pozemní invazi, která situaci v Izraeli a pásmu Gazy zcela zásadním způsobem změní. Je jistě možné, že z nové situace budou umět i nadále těžit. Nyní je ale důležité zastavit ostřelování a zajistit, aby se do budoucna neopakovalo. Důsledně vyhodnotit, odkud se v Gaze bere munice, jakého je původu. Kromě Íránu se hovoří o raketách ze Sýrie a z Číny. Kudy se do Gazy dostávají. Jakými penězi za ně teroristé platí. Jak kdo kontroluje využití mezinárodní finanční podpory. Obětí je civilní obyvatelstvo. Nejen v Izraeli, ale především manipulované a zneužívané civilní obyvatelstvo pásma Gazy. Čekají ho velmi těžké chvíle.