Pákistán chce koupit nové stroje F-16

Pákistán chce koupit nové stroje F-16
Popisek: Ilustrační foto F-16
02 / 01 / 2016, 09:00

Pákistán pokračuje v rozhovorech s USA o koupi nový stíhaček F-16, ale analytici varují, že není jasné, jestli bude takový obchod uzavřen a kdy.

Velitel PAF (Pakistani Air Force), maršál Sohail Aman byl citován v lokálních médiích, když říkal, že probíhají rozhovory s ministerstvem obrany USA o dodávce nejnovějších strojů F-16 Block 52, ale že dohoda ještě zabere nějaký čas.

Toto prohlášení následuje po zprávách z půlky října 2015, které mluvily o tom, že pakistánský premiér Nawaz Sharif využike svou návštěvu Washingtonu, aby zatlačil na realizaci tohoto obchodu. Americký kongres díky silné indické lobby ale nahlíží na prodej zbraní do Pákistánu poměrně skepticky.

Několik faktorů by ale mohlo uzavření obchodu nahrávat - udržení vlivu v Pákistánu a v neposlední řadě nutnost udržet linku na výrobu F-16 otevřenou, čehož vzhledem k absenci domácích zakázek lze dosáhnout pouze vývozem letadel.

Brian Cloughley, autor, analytik a bývalý australský přidělenec obrany v Islámábádu říká, že je nyní větší šance, že by dohoda mohla být uzavřena.

"Indická lobby v Kongresu je velmi silná a může pomoci zablokovat prodeje do Pákistánu, ale lobby výrobců zbraní má mnohem větší vliv," řekl Cloughley. "Na tomto základě, je pravděpodobné, že takový prodej by mohl projít."

Zdroj: Defense News

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace