Palestinci inspirovaní IS plánovali teroristický útok na izraelské velvyslanectví v Berlíně.

Palestinci inspirovaní IS plánovali teroristický útok na izraelské velvyslanectví v Berlíně.
Autor: Fridolin freudenfett (Peter Kuley),pod licencí Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0|Popisek: Berlin-Schmargendorf, Velvyslanectví Státu Izrael
18 / 12 / 2015, 17:15

Dva mladí Palestinci narození v Berlíně plánovali teroristické útoky proti izraelským a židovským cílům v Německu. Prý je k tomu inspiroval tzv. Islámský stát.

Podezřelí, dva jednadvacetiletí Palestinci Muhammad a Ali, byli zatčeni německou policií již letos v červenci, ale až nyní bylo povoleno tuto zprávu zveřejnit. Úřady však nadále nepovolily zveřejnit příjmení zatčených. Informaci dnes zveřejnil server eretz.cz.

Mluvčí německého soudu uvedl, že jeden ze zatčených má německé občanství a druhý je bez občanství. Mluvčí též dodal, že v Aliho mobilním telefonu se nacházel propagandistický materiál IS. K teroristickému útoku proti izraelskému velvyslanectví mělo dojít mezi prosincem 2014 a letošním červencem.

Vyšetřovatelé zjistili, že podezřelí naplnili plechovku střelným prachem, který koupili na černém trhu,  ale zatím není jasné, jak ji chtěli odpálit. Oba měli v plánu použít takto po domácku vyrobenou bombu buď k útoku na izraelské velvyslanectví v Berlíně nebo proti jiným izraelským cílům. Oba podezřelí však neměli, jak se ukazuje, žádný konkrétní plán jak akci či akce provést. Jednalo se o jakýsi obecný, blíže nespecifikovaný plán provést teroristické útoky. Oba byli zatčeni poté, kdy na ně policii upozornil jejich soused, který u nich viděl onu plechovku a vytušil, že by se mohlo jednat o bombu.

Podle úřadů byli zatčení ovlivněni teroristickým útokem v tuniském letovisku Susa, kde letos v červnu islamistický terorista povraždil 38 lidí. Oba podezřelí odmítají jakoukoli vinu a možnost, že by připravovali teroristickou akci. Své konání vysvětlují tím, že mělo jít o jakýsi netradiční druh získání pozornosti ze strany okolí. Rozhodnutí soudu v jejich kauze se očekává 14. ledna. Je zarážející, že německé úřady vůbec neinformovaly izraelské velvyslanectví v Berlíně o úmyslu obou Palestinců. Mluvčí izraelského zastupitelského úřadu přesto uvedl, že "plně důvěřují německým úřadům."

Foto: Fridolin freudenfett (Peter Kuley),  Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0//commons.wikimedia.org/wiki/File:SchmargendorfAugusteViktoriaStra%C3%9FeEmbassyIsrael2.JPG

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace