Palestinci kritizují USA za odebrání 200milionové pomoci

Palestinci kritizují USA za odebrání 200milionové pomoci
25 / 08 / 2018, 14:00

Šéf palestinského zastoupení v USA Husám Zumlut odsoudil v pátek americké rozhodnutí odebrat Palestincům roční finanční pomoc ve výši 200 milionů dolarů (4,4 miliardy korun). Podle něho zneužít takto humanitární pomoci k politickému vydírání je nepřípustné. Zumlut upozornil, že USA ničí vztahy s Palestinci budované desítky let.

Činitel amerického ministerstva zahraničí, který si nepřál být jmenován, předtím informoval, že vláda na žádost prezidenta Donalda Trumpa "přesměruje" danou sumu jinam, kde je naléhavě zapotřebí.

Zdroj řekl, že vláda zrevidovala podmínky pomoci palestinské samosprávě a rozhodla tyto finanční prostředky použít "v souladu s národními zájmy USA".

Podle agentury AFP pozorovatelé vidí v tomto posledním kroku snahu Washingtonu si podrobit palestinskou samosprávu, aby přijala chystaný americký mírový plán.

Americko-palestinské vztahy se otřásají v základech prakticky od Trumpova nástupu do prezidentské funkce. Nejtvrdší úder jim Trump uštědřil přesunem americké ambasády do Jeruzaléma.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.