Palestinci označili novou židovskou výstavbu za podporu terorismu

Palestinci označili novou židovskou výstavbu za podporu terorismu
Popisek: Ilustrační obrázek
24 / 01 / 2017, 22:15

Izraelské ministerstvo obrany v úterý ohlásilo plán výstavby 2500 bytů pro osadníky na palestinském Západním břehu Jordánu. Část bytů podle izraelských médií bude v osadě podporované rodinou amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Je to podruhé od Trumpovy inaugurace, co Izrael ohlásil novou židovskou výstavbu. Předchozí americké administrativy ji nepodporovaly. Palestinské vedení rozhodnutí o další výstavbě označilo za podporu extremismu a terorismu.

Nový plán schválili premiér Benjamin Netanjahu a ministr obrany Avigdor Lieberman. "Stavíme a budeme v tom pokračovat," napsal Netanjahu na facebooku. Lieberman sdělil, že se s premiérem dohodl na další výstavbě s ohledem na potřebu nových bytů. Podle jednoho izraelského představitele, na kterého se odvolává agentura Reuters, Netanjahu na schůzi vlády řekl "můžeme stavět, kde chceme a tolik, kolik chceme".

Mluvčí předsedy palestinské samosprávy Nabíl abú Rudajná prohlásil, že rozhodnutí nezůstane bez následků. "Zmaří to jakoukoliv snahu o obnovu bezpečnosti a stability, posílí to extremismus a terorismus a vytvoří překážku jakékoli snaze zahájit mírový proces," řekl abú Rudajná.

Většina nových bytů vznikne v již existujících židovských osadách. Sto z nich v osadě Bejt El, která leží severně od Ramalláhu. Této osadě podle izraelských médií finančně přispěla rodina Trumpova zetě Jareda Kushnera.

Nová výstavba v osadách prochází několika stupni schvalování. V neděli jeruzalémská radnice oznámila, že schválila stavební povolení pro 566 bytů pro Židy ve východním Jeruzalémě. Tuto část města obývají hlavně Arabové, Palestinci ale počítali s tím, že se stane hlavním městem jejich státu. Jsou proti jakémukoli zvyšování židovské populace v této části města.

Předchozí americké vlády se stavěly kriticky k židovské výstavbě nejen ve východním Jeruzalémě, ale i na okupovaném Západním břehu Jordánu, kde v židovských osadách žije na 430.000 lidí. Podle Palestinců osady znemožní vznik územně celistvého palestinského státu, který měl být podle původních dohod na Západním břehu a v Pásmu Gazy. Ve východním Jeruzalémě je 200.000 Židů a kolem 300.000 Arabů.

Izraelská vláda očekává, že Trumpova administrativa bude k židovské výstavbě vstřícná. Novým americkým velvyslancem v Izraeli bude stoupenec osad David Friedman, který chce americké velvyslanectví přestěhovat z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Izrael pokračuje v kontroverzní výstavbě navzdory rezoluci, kterou v prosinci schválila Rada bezpečnosti OSN. Dokument označuje osadnickou politiku za porušování mezinárodního práva. Spojené státy, které na půdě OSN dosud Izrael podporovaly, tentokrát nepoužily právo veta a umožnily přijetí návrhu.

Zdroj: ČTK

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.