Palestinci útočí na izraelské seniory

Palestinci útočí na izraelské seniory
Autor fotografie: Dollar Photo Club|Popisek: Ilustrační obrázek
03 / 11 / 2015, 09:15

Jeruzalém 2. listopadu (ČTK) - Tři palestinští útočníci dnes na různých místech Izraele a okupovaného Západního břehu Jordánu zranili čtyři Izraelce. Informovaly o tom dnes místní listy Haarec a The Jerusalem Post. Jednoho Palestince policie zastřelila, dalšího vážně zranila. Třetí útočník a jeden z kompliců skončili ve vězení.

První útok se odehrál ráno asi 150 metrů od hraničního přechodu mezi severním Izraelem a Západním břehem nedaleko města Džanín. Šlo za poslední týdny již o třetí podobnou událost na stejném místě. Izraelci údajně kvůli bezpečnostní kontrole zastavili dva Palestince, kteří se u nedaleké benzínové pumpy chovali podezřele. Jeden z nich prý vytáhl nůž a neuposlechl výzvy, aby ho položil. Vojáci muže zastřelili a druhého zadrželi, popsal izraelský deník The Jerusalem Post. Žádný Izraelec při tomto incidentu nebyl zraněn.

Druhý útok, jenž si vyžádal tři zraněné Izraelce, se odehrál nedaleko města Rišon Lecion ležícího jižně od Tel Avivu. Devatenáctiletý palestinský útočník, kterého policie po útoku zadržela, pochází údajně z Hebronu na okupovaném Západním břehu. První dvě své oběti - 40letého muže a 80letou ženu - pobodal podle listu Haarec na ulici, 20letého mladíka napadl následně v obchodě, do nějž vešel. Seniorka je ve vážném stavu.

Těžká zranění utrpěl také 70letý muž v pobřežním městě Netanja severně od Tel Avivu. Dvaadvacetiletého Palestince, který ho pobodal, následně "zneškodnila" policie. Na místě zadržela také dalšího muže, který se pokusil ležícího zraněného Palestince napadnout.

Nejnovější vlna násilností mezi Izraelci a Palestinci trvá už více než měsíc, rozpoutala se kvůli posvátným místům na Chrámové hoře v Jeruzalémě. O život při ní přišlo 69 Palestinců či izraelských Arabů, z nichž 43 úřady identifikovaly jako útočníky; zemřelo také 11 Izraelců.

Izraelsko-palestinské vztahy poznamenává spor o status Chrámové hory, na které stojí dvě významné mešity, ale kde v minulosti býval také židovský chrám. V posledních měsících na místo začali chodit Židé ve větším počtu než v minulosti a Palestinci se obávají, že vláda Židům povolí se na hoře modlit, což dosud nesměli. Izraelská vláda nicméně popírá, že má v úmyslu dosavadní režim měnit.

Tagy článku