Palestinci zaútočili proti Izraelcům osobním autem i nožem

Palestinci zaútočili proti Izraelcům osobním autem i nožem
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Záznam z bezpečnostní kamery
08 / 11 / 2015, 15:30

Nejnovější vlna násilností mezi Izraelci a Palestinci trvá už více než měsíc, rozpoutala se kvůli posvátným místům na Chrámové hoře v Jeruzalémě. O život při ní přišlo 69 Palestinců či izraelských Arabů, z nichž 43 úřady identifikovaly jako útočníky; zemřelo také 11 Izraelců.

Jeruzalém 8. listopadu (ČTK) - Čtyři Izraelci utrpěli dnes zranění na okupovaném Západním břehu Jordánu, když do nich Palestinec najel automobilem. Informoval o tom deník The Jerusalem Post s odvoláním na místní záchranáře. Policisté muže zastřelili. Při jiném incidentu rovněž na Západním břehu, u osady Bejtar Ilit jižně od Jeruzaléma, palestinská žena napadla nožem pracovníka ochranky.

K prvnímu incidentu došlo na autobusové zastávce poblíž osady Tapuach. Dva muži ve věku 22 let byli zraněni vážně, jejich stav je ale stabilizovaný, těhotná žena byla zraněna lehce, stejně tak 23letý muž, uvedla policejní mluvčí.

Druhý útok zaznamenaly bezpečnostní kamery. Jak popsala izraelská média, pracovník ochranky stál u kontrolního stanoviště u vjezdu do židovské osady, když k němu přistoupila 22letá zahalená žena pocházející z nedalekého Betléma. Muž ji zastavil a požádal o kontrolu dokladů. Když se do dokumentů díval, žena vytáhla z kabelky nůž a zaútočila na něj. Pracovník ochranky utrpěl lehká zranění, útočnici postřelil a oba byli převezeni do nemocnic.

Od poloviny září zemřelo při palestinských útocích již 11 Izraelců, většinou na bodná zranění. O život přišlo i 74 Palestinců, z nichž 47 bylo podle policie útočníky. Zbylých 27 Palestinců zahynulo při střetech, které vypukly mezi demonstranty házejícími kameny a bezpečnostními složkami.

Vlna násilností mezi Izraelci a Palestinci se rozhořela kvůli posvátným místům na Chrámové hoře v Jeruzalémě. Na posvátném místě stojí dvě významné mešity, ale v minulosti zde býval také židovský chrám. V posledních měsících na místo začali chodit Židé ve větším počtu než v minulosti a Palestinci se obávají, že vláda Židům povolí se na hoře modlit, což dosud nesměli. Izraelská vláda nicméně popírá, že má v úmyslu dosavadní režim měnit.

Zdroj: ČTK

Tagy článku