Palestinský návod "Jak pobodat Žida" zveřejněn v Radě bezpečnosti OSN

Palestinský návod &quote;Jak pobodat Žida&quote; zveřejněn v Radě bezpečnosti OSN
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Velvyslanec Izraele při OSN Danny Danon na pátečním setkání s novináři ukázal kresbu s návodem "Jak pobodat Žida", která se šíří mezi Palestinci a názorně ukazuje místa, kam je nejúčinnější člověka bodnout.
18 / 10 / 2015, 09:30

Palestinci tvrdí, že čelí útokům Izraelců a zatím je sami napadají noži. Palestinská "Noc dlouhých nožů" pokračuje.

Jeruzalém 17. října (ČTK) - Při dalších útocích noži na Izraelce dnes zemřeli čtyři Palestinci a další byl postřelen. Tři z těchto incidentů se odehrály u Hebronu na palestinském Západním břehu Jordánu a dva v Jeruzalémě. Nová vlna násilí si od začátku října vyžádala osm mrtvých Izraelců a zhruba čtyřicet Palestinců, z nichž 19 byli podle izraelských úřadů útočníci a další zemřeli ve střetech s policií a vojáky.

Podle izraelských sdělovacích prostředků přišel ráno Palestinec vyzbrojený nožem ke kontrolnímu stanovišti u židovské enklávy v Hebronu a snažil se pobodat izraelského vojáka. Když se mu to nepodařilo, vrhl se na nejbližšího izraelského civilistu, který byl ale ozbrojen a útočníka zabil.

Agentura Reuters uvedla, že Palestinci mají v případě incidentu u Hebronu jinou verzi. Údajný palestinský svědek střetu uvedl, že naopak izraelští osadníci zaútočili na neozbrojeného Palestince.

V Jeruzalémě policejní hlídka ve východní části města vyzvala šestnáctiletého Palestince, aby předložil doklady totožnosti; poté, co muž vytasil nůž a pokusil se jednoho z policistů bodnout, hlídka ho zastřelila. Další útočící Palestinec byl zastřelen, když se pokoušel bodnout člena pohraniční stráže u silničního zátarasu na severním okraji Jeruzaléma.

Lehce zraněna byla izraelská policistka, již napadla nožem Palestinka u Hebronu. Izraelka se rychle vzpamatovala, na útočnici vystřelila a zabila ji. Lehké zranění utrpěl večer i izraelský voják u Hebronu, na něhož zaútočil nožem další Palestinec. Armáda uvedla, že útočník byl zneškodněn střelbou a vážně zraněn.

Útoky začaly poté, co znovu propukly spory o jeruzalémskou Chrámovou horu. Mezi Palestinci se rozšířily pověsti, že Izrael chce na místě významné pro islám i judaismus převzít pod kontrolu, což izraelská vláda důrazně popírá.

Takřka každodenní vražedné útoky vyvolaly po celém Izraeli paniku a zvýšily obavy z nového kola rozsáhlého násilí. Izrael zavedl mimořádná bezpečnostní opatření a poslal posily do nejcitlivějších částí země. K opatřením patří i uvolnění režimu vydávání zbrojních pasů. Někteří z politiků občany vyzývají, aby se ozbrojili, aby byli schopní se sami bránit.

Izrael také oznámil, že bude demolovat domy usvědčených útočníků a neumožní je znovu postavit. Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) vyzval vládu, aby zastavila plán na zničení domů šestice Palestinců obviněných z trestných činů. Podle organizace jde o nespravedlivý kolektivní trest, který postihuje i osoby, jež se ničeho nedopustily.

V pátek se kvůli situaci sešla mimořádně Rada bezpečnosti OSN a Palestinci žádali o mezinárodní ochranu, jelikož "bezbranný palestinský národ" čelí "izraelské agresi". Příští týden má o novém napětí jednat v Berlíně s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem americký ministr zahraničí John Kerry.

Podle Izraele Palestince podněcuje k násilí palestinské vedení. Velvyslanec Izraele při OSN Danny Danon na pátečním setkání s novináři ukázal na kresbou s návodem "Jak pobodat Žida", která se šíří mezi Palestinci a názorně ukazuje místa, kam je nejúčinnější člověka bodnout.

 

//www.timesofisrael.com/videos-teach-would-be-palestinian-attackers-how-to-stab/

Obrázek: The Times of Israel (Znázornění anatomie, aby útočník věděl, kam má bodnout svoji oběť. Zveřejněno na Facebooku 14. října 2015. (Courtesy of MEMRI)


Tajemník pro politické záležitosti OSN Tayé-Brook Zerihoun zase řekl, že za nové palestinské útoky může Izrael, protože dlouhodobě okupuje palestinská území a oddaluje dohodu o palestinském státě. "Dlouho dušená zloba se proměnila v otevřené běsnění," řekl k palestinským útokům. Upozornil Izrael, že pouzebezpečnostní opatření situaci nezklidní.

Tagy článku