Palestinští teroristé plánovali útok na modlící se Židy u Josefova hrobu

Palestinští teroristé plánovali útok na modlící se Židy u Josefova hrobu
Popisek: Ilustrační foto
27 / 08 / 2015, 08:00

Islámští radikálové útočí i proti Židům v Izraeli.

Čtyři teroristé z Tul Karemu, Dženínu (Jenínu) a Šchemu (Nablusu) byli zatčeni poté, kdy plánovali položit trhaviny a střílet proti modlícím se Źidům u Josefova hrobu ve Šchemu (posvátné místo Židů v Nábulusu na západním břehu Jordánu, poznámka redakce), kteří jej navštěvují sami, bez předchozí dohody s IDF. Informaci zveřejnil server eretz.cz.

V blízkosti Josefova hrobu došlo v roce 1996 a po vypuknutí druhé intifády na podzim roku 2000 k těžkým bojům mezi izraelskými vojáky a Palestinci, při nichž padlo na obou stranách mnoho lidí. Podle dohod z Oslo měl zůstat hrob v palestinském území jako enkláva pod izraelskou správou. Po palestinském útoku na izraelské vojáky u hrobu na podzim 2000 se však izraelská armáda hrobu vzdala. To nezabránilo zbožným Židům v modlitbách u hrobu biblického praotce, i když řada židovských poutníků přišla o život při cestě na posvátné místo. Po stažení Izraelců zničili Palestinci všechny židovské symboly na památníku i okolo něj a natřeli kopuli střechy zelenou barvou - symbolem islámu.Zdroj: tisk.cirkev.cz

Pokud je návštěva Josefova hrobu předem dojednána s bezpečnostními silami, tyto pak návštěvníky chrání. Čtyři teroristé byli zatčeni po společné akci IDF se Službou všeobecné bezpečnosti (Šabak, Šin Bet). Podle informací, které Šabak poskytl, teroristická banda byla řízena z Gazy prostřednictvím Mahmada Darwíše, člena Islámského džihádu, který byl ve spojení s dalšími členy organizace působícími v Judeji a Samaří.

Z vyšetřování Šabaku vyplývá, že v bandě měl každý přesně určené úkoly a rozdělené fukce. Zatčení teroristé jsou Nasim Damiri (30), obyvatel utečeneckého tábora Tul Karem, který si již odpykával za svou činnost trest v izraelském vězení, jeho bratranec Muhammad Damiri (23), palestinský policista, Jáser Sarawí (25), obyvatel Rafidíe a člen Hamásu, který si v minulosti také odpykával trest odnětí svobody v izraelském vězení. Čtvrtým výtečníkem je Aduan Nazal (24), obyvatel Kabatíe a člen Islámského džihádu. Výsledky vyšetřování byly předány Vojenské prokuratuře v Samaří, která má připravit proti čtyřem teroristům obžalovací spisy.

Autor, zdroj: israelhayom.comLilach Shoval, Israel Hayom

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace