Panama začala vyšetřovat invazi USA z roku 1989

Panama začala vyšetřovat invazi USA z roku 1989
Popisek: Americký M113 během invaze
22 / 07 / 2016, 11:00

Panama (ČTK) - Panamská vláda zahájila vyšetřování americké invaze do Panamy z roku 1989, která stála život nejméně dvě stovky civilistů. Informoval o tom včera server BBC.

Zvláštní komise bude mimo jiné požadovat zpřístupnění archívů USA, aby vyjasnila například i přesný počet obětí a mohla rozhodnout, zda mají jejich rodiny nárok na odškodnění. Cílem americké invaze bylo svržení diktátora Manuela Noriegy.

"Nemůžeme dospět ke smíření, když nebudeme znát pravdu," uvedla ve středu k ustavení komise panamská viceprezidentka a ministryně zahraničí Isabel De Saint Malová. "Chceme vědět, jak zemřeli, kde jsou jejich těla, kolik jich bylo," uvedl šéf pětičlenné komise Juan Planells, rektor katolické univerzity USMA z metropole Panamy. Dodal, že příčiny invaze nikdy nebudou moci být ospravedlněny.

Cílem vyšetřování komise, která má první zprávu předložit v prosinci, je zejména určit počet obětí invaze. V něm se zdroje podstatně liší. Podle USA zemřelo při invazi 202 civilistů a 23 amerických a přes 200 panamských vojáků. Panamská národní komise pro lidská práva (CONADEHUPA) uvádí 3500 obětí z řad civilního obyvatelstva.

Přes 27.000 amerických vojáků vpadlo do Panamy 20. prosince 1989, necelý týden poté, co panamský parlament v čele s Manuelem Noriegou vyhlásil válečný stav s USA. Někdejší informátor americké CIA Noriega ovládal Panamu od roku 1983 jako vrchní velitel ozbrojených sil.

Po americké invazi se Noriega několik dní skrýval na vatikánské diplomatické misi v Panamě, než se 4. ledna vydal Američanům. V roce 1992 byl v USA odsouzen ke 40 letům vězení za obchod s drogami, vydírání a praní špinavých peněz. Trest mu byl později zkrácen. V roce 2010 byl vydán k soudu do Francie, odkud byl následující rok vydán do Panamy, kde je nyní ve vězení.

Invazní americké jednotky z Panamy odešly ke konci ledna 1990, v zemi ale zůstalo 13.500 amerických vojáků v pásmu podél panamského průplavu. Z něj odešli poslední američtí vojáci v roce 1999, kdy průplav přešel plně pod správu Panamy.

Právo "užívat a kontrolovat na věčné časy" pás země a země pod vodou v Panamské šíji pro mezioceánský průplav získaly USA před více než sto lety za to, že Panamě v roce 1903 pomohly k její nezávislosti. Spolu s tímto právem získaly i právo intervence v zájmu udržení klidu a bezpečnosti, čehož využily v letech 1908, 1912 a 1918; toto právo ztratily v roce 1936.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.