Pancéřový vlak se zlatem na 99 % existuje

Pancéřový vlak se zlatem na 99 % existuje
Autor fotografie: War Thunder|Popisek: Ilustrační obrázek pancéřového vlaku
29 / 08 / 2015, 09:15

Podle polského inspektora historických památek Piotra Žuchowskiho pancéřový vlak se zlatem na 99% existuje.

Polsko žije posledních pár dnů senzačními zprávami hledačů pokladů, kteří tvrdí, že pod polským městem Walbrzych nalezli v nacistických chodbách legendární pancéřový vlak naložený zlatem a šperky.

Vlak údajně zmizel v roce 1945, když se k městu blížila Rudá armáda. Podle místních legend vlak vyrazil z Wroclawi, pokračoval přes Breslau a ztratil se právě u Walbrzychu. Speciální vlaky byly prý dokonce dva.

Arkadiusz Grudzień, asistent starosty města Walbrzych, řekl CNN ve čtvrtek, že vlak ještě nebyl nalezen, ale důkazy o poloze vlaku byly předány hledači pokladů státu a jsou studovány ministerstvy obrany, kultury a ministerstvem financí.

"Můžeme potvrdit, že v případě, že je pravda, co tito muži prohlašují, vlak je na území Walbrzychu," řekl Grudzień. Podle polského práva, 10 % nálezu by patřilo hledačům pokladů. 

Snímky z radaru, ukazují více než 100 metrů dlouhou soupravu, patrně obrněný vlak podobný těm, které se během války používaly pro převoz cenností. Polské úřady důrazně varují veřejnost, aby se pokoušela vlak hledat, protože je téměř jisté, že vlak bude zaminován, nebo budou nastraženy nebezpečné látky jako past proti zlodějům.

Polský inspektor ještě sdělil, že plánek s polohou vlaku předal jednomu z hledačů na smrtelné posteli člověk, který vlák pomáhal ukrýt. Oba hledači, Němec a Polák požadují nálezné ve výši 10 %, které jim podle práva náleží.

Během pátku už byly vidět desítky lidí, jak se pohybují okolo míst, kde jsou tajné chodby nacistů z 2. světové války.

Zdroj: CNN, BBC, ABC.net.au

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace