Papež František uznal, že není možné otevírat migrantům hranice dokořán

Papež František uznal, že není možné otevírat migrantům hranice dokořán
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: papež František
20 / 05 / 2016, 06:00

Papež to řekl v rozhovoru pro katolický deník La Croix.

Papež František dal za pravdu hlasům, které požadují alespoň částečné uzavření hranic a tím zpomalit migrantskou vlnu, která se žene přes Evropu. Prohlásil to v rozhovoru pro katolický deník La Croix. Druhým dechem dodal, že je nutné si položit otázku, proč k migraci dochází a kde hledat příčinu útěku několika milionů lidí. František se v poslední době osobně angažuje v uprchlické krizi, když navštívil ostrovy Lampedusa a Lesbos zasažené migrantským proudem.

Papež v rozhovoru upozornil, že bezprostřední příčinou jsou sice války sužující Blízký východ a Afriku, ale jsou to především obchodníci se zbraněmi, kteří tyto oblasti vyzbrojují.

František také vyzval evropské země, aby se vyvarovaly uzavírání přistěhovalců do ghett. Z jednoho z nich pocházeli například teroristé, kteří udeřili v Belgii. Na zvolení nového londýnského starosty Sadiqa Khana pak doložil úspěch integrační politiky.

Papež se rovněž domnívá, že trvalé soužití křesťanů a muslimů je možné. V Evropě podle něho není primární strach z islámu jako takového, nýbrž z Islámského státu a jeho dobyvačné války, která je částečně  vyvozena z islámu. Zároveň poukázal, že na myšlenku dobývání, kterou islám i křesťanství sdílí.

V rozhovoru se ještě pozastavil nad tím, jak byl západní model demokracie vyvážen do zemí, jako byl Irák, kde již silná vláda předtím existovala, nebo Libye. Zmínil přitom jednoho Libyjce, který si postěžoval na současnou chaotickou situaci v zemi. Papež citoval jeho slova, že ,,dřív jsme měli jednoho (diktátora) Kaddáfího, nyní jich máme 50".

 

Zdroj: iDNES.cz

Tagy článku