Papež František uznal, že není možné otevírat migrantům hranice dokořán

Papež František uznal, že není možné otevírat migrantům hranice dokořán
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: papež František
20 / 05 / 2016, 06:00

Papež to řekl v rozhovoru pro katolický deník La Croix.

Papež František dal za pravdu hlasům, které požadují alespoň částečné uzavření hranic a tím zpomalit migrantskou vlnu, která se žene přes Evropu. Prohlásil to v rozhovoru pro katolický deník La Croix. Druhým dechem dodal, že je nutné si položit otázku, proč k migraci dochází a kde hledat příčinu útěku několika milionů lidí. František se v poslední době osobně angažuje v uprchlické krizi, když navštívil ostrovy Lampedusa a Lesbos zasažené migrantským proudem.

Papež v rozhovoru upozornil, že bezprostřední příčinou jsou sice války sužující Blízký východ a Afriku, ale jsou to především obchodníci se zbraněmi, kteří tyto oblasti vyzbrojují.

František také vyzval evropské země, aby se vyvarovaly uzavírání přistěhovalců do ghett. Z jednoho z nich pocházeli například teroristé, kteří udeřili v Belgii. Na zvolení nového londýnského starosty Sadiqa Khana pak doložil úspěch integrační politiky.

Papež se rovněž domnívá, že trvalé soužití křesťanů a muslimů je možné. V Evropě podle něho není primární strach z islámu jako takového, nýbrž z Islámského státu a jeho dobyvačné války, která je částečně  vyvozena z islámu. Zároveň poukázal, že na myšlenku dobývání, kterou islám i křesťanství sdílí.

V rozhovoru se ještě pozastavil nad tím, jak byl západní model demokracie vyvážen do zemí, jako byl Irák, kde již silná vláda předtím existovala, nebo Libye. Zmínil přitom jednoho Libyjce, který si postěžoval na současnou chaotickou situaci v zemi. Papež citoval jeho slova, že ,,dřív jsme měli jednoho (diktátora) Kaddáfího, nyní jich máme 50".

 

Zdroj: iDNES.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace