Papež František v poselství odsoudil krutost terorismu

Papež František v poselství odsoudil krutost terorismu
Autor: „Franciscus kotel“. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons |Popisek: Papež František u Zdi nářků
25 / 12 / 2015, 15:30

Papež František v dnešním tradičním poselství Městu a světu odsoudil "kruté teroristické akce" a ničení kulturního dědictví jednotlivých národů. Papež také vyslovil naději, že se s pomocí OSN podaří ukončit boje v Sýrii a Libyi. Vyjádřil úctu těm státům a osobám, které se ujímají uprchlíků. Papežské poselství o Božím hodu vánočním je tradičně věnováno největším konfliktům na světě.

Papež hovořil z balkonu baziliky svatého Petra ve slunečném poledni před shromážděnými věřícími. Ve Vatikánu stále platí přísná bezpečnostní opatření zavedená po atentátech v Paříži ze 13. listopadu.

Ve třetím vánočním poselství svého pontifikátu papež odsoudil "kruté teroristické akce spáchané pod nebem Egypta, v Bejrútu, Paříži, Bamaku a Tunisu" a upozornil na to, že terorismus "nešetří historické a kulturní dědictví celých národů".

Postavil se za rezoluce, které letos přijala Rada bezpečnosti OSN k Sýrii a Libyi.

"Kéž by shoda, k níž se dospělo ve Spojených národech, vedla co nejdříve k utišení zbraní v Sýrii. Je také třeba, aby dohodu o Libyi podpořili všichni" tamní protagonisté, řekl.

K izraelsko-palestinskému konfliktu, který bývá zahrnut do vánočních poselství pravidelně, František řekl, že je třeba, aby Izraelci a Palestinci obnovili "přímý dialog". Jejich konflikt má podle jeho slov dopad na celý Blízký východ.

Podobně jako v minulosti vyzval znovu západní společnost, aby se otevřela vůči uprchlíkům. Prosil o "požehnání pro všechny, pro jednotlivce i státy, které štědře přijímají množství uprchlíků a pomáhají jim přizpůsobit se". Za "mučedníky dneška" označil všechny křesťany pronásledované za jejich víru po celém světě.

Poselství papež ukončil požehnáním a udělením odpuštění za spáchané hříchy.

Vatikán je stejně jako další místa v Evropě poznamenán pařížskými atentáty. Budovy i ulice střeží posílené hlídky, hotely i restaurace zaznamenávají úbytek hostů.

Při mši, kterou sloužil o čtvrteční půlnoci, papež vyzýval, aby se lidé vrátili k základním životním hodnotám, střídmosti a jednoduchému životu a nepodléhali vlivu konzumu.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace