Papež František: Vraždění Arménů za první světové války byla genocida

Papež František: Vraždění Arménů za první světové války byla genocida
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: papež František
25 / 06 / 2016, 17:00

Hlava katolické církve použila výraz, které dlouhodobě dráždí Turecko.

Papež František při své návštěvě hlavního města Arménie Jerevanu prohlásil, že Turecko spáchalo na Arménech genocidu. Turecko vyvraždilo během let 1915 - 1918 asi 1,5 milionů Arménů, což je považováno některými experty za historicky první doloženou genocidu v dějinách. Turecká reakce na papežova slova zatím není známa.

Turecko je na slovo genocida velmi citlivá. Poté, co byla německým parlamentem odhlasována rezoluce, která označila masakry Arménů Turky (Osmanskou říší) za genocidu, následovala prudká reakce Turecka, které promptně odvolalo německého velvyslance.

Papež při návštěvě Jerevanu původně v připraveném textu slovo genocida nechtěl použít, ale nakonec jej přece jen vyslovil, a to už podruhé. Poprvé to bylo loni a vyvolal tím podrážděnou reakci Turecka. Papež při projevu v prezidentském paláci řekl:

,,Je smutné, že tato tragédie, tato genocida, byla bohužel první z politováníhodné řady strašných katastrof minulého století. Ať Bůh chrání památku arménského lidu. Ta by neměla být nikdy zapomenuta."

František poprvé použil v souvislosti s masovým vražděním Arménů slovo genocida loni v dubnu při bohoslužbě ve svatopetrské bazilice. Prohlásil, že že se jednalo o první genocidu spáchanou ve 20. století.

Papež v pátek přiletěl na třídenní návštěvu Arménie, která má mít hlavně duchovní rozměr. I když původně neměl v projevu arménskou genocidu zmínit, přece jen tak učinil za účasti vedoucích politických představitelů Arménie.

 

Zdroj: foxnews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.