Papež si odveze z Lesbosu deset uprchlíků jako gesto soucitu

Papež si odveze z Lesbosu deset uprchlíků jako gesto soucitu
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Papež František
16 / 04 / 2016, 11:15

Papež František dnes přiletěl na řecký ostrov Lesbos, kde společně s konstantinopolským patriarchou Bartolomějem I. a arcibiskupem aténským Hieronymem II. navštíví uprchlický tábor.

Papež během letu do Řecka označil nynější běženeckou krizi za nejhorší humanitární katastrofu od konce druhé světové války, uvedla AFP. S sebou do Říma papež odveze deset uprchlíků, napsala agentura DPA s odkazem na řecká média.

"Je to odlišná cesta. Cesta poznamenaná smutkem," řekl papež o dnešní návštěvě řeckého ostrova. "Uvidíme mnoho lidí, kteří trpí, kteří nevědí, kam jít, a kteří musí utíkat. Navštívíme také hřbitov, kterým je moře. Tolik lidí v něm zahynulo... toto mám na srdci během této cesty," dodal.

Papež: "Evropa se bude brzy radovat z uprchlíků jako neplodná Sára"

Na letišti v Mytiléně papeže přivítal řecký premiér Alexis Tsipras, který ho bude během jeho několikahodinové návštěvy doprovázet. Tsipras podle AP připomněl, že Řecko se v současné době stará o více než 50.000 migrantů, které se snaží i přes potíže co nejlépe zaopatřit.

Náboženští představitelé se v táboře Moria pozdraví s asi 250 běženci a s osmi z nich poobědvají, aby si vyslechli jejich životní osudy. Všichni tři církevní hodnostáři také podepíší společnou deklaraci.

Papež se dnes do Říma vrátí s osmi syrskými uprchlíky a dvěma Afghánci, jak uvedla DPA. Všichni přicestovali do Řecka ještě před začátkem platnosti dohody mezi Evropskou unií a Ankarou, která počítá s vyhošťováním migrantů připlouvajících na řecké ostrovy nelegálně.

Řecká vláda později podle AFP oznámila, že František si přepravu běženců přál. Komentátoři papežovo gesto považují za ukázku jeho soucitu s uprchlíky a také jako kritiku politiky uzavírání evropských hranic.

V noci na dnešek neznámí vandalové posprejovali zdi v ostrovní metropoli a v přístavu, kde je František očekáván, nápisy o tom, aby papež nekázal. Technické služby pak ráno graffiti odstranily.

Na ostrově Lesbos je nyní asi 4100 běženců, většinu z nich čeká vyhoštění do Turecka na základě ujednání, které Evropská unie s Ankarou uzavřela. V celém Řecku je pak přes 53.000 uprchlíků.

I přes posílení ostrahy vnějších unijních hranic a dohodu s Tureckem se migraci zcela nepodařilo zastavit. V noci na dnešek agentura Evropské unie pro ochranu vnějších hranic Frontex zadržela u Lesbosu loď s 41 syrskými a iráckými uprchlíky, kteří se z Turecka pokoušeli dostat do EU.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace