Paříž: deset tisíc hasičů protestovalo proti podmínkám služby. Střetli se s policií: 5 zraněných

Paříž: deset tisíc hasičů protestovalo proti podmínkám služby. Střetli se s policií: 5 zraněných
16 / 10 / 2019, 10:30

Francouzští hasiči jsou vedle policistů další, kteří vyjadřují dlouhodobou nespokojenost s podmínkami služby. Již na začátku léta sedm odborářských svazů zastupujících na 85 % profesionálních hasičů vyhlásilo stávku, jejímiž požadavky je především masívní posílení stavů a navýšení prostředků. Stávka probíhá formou transparentů na stanicích, vozidlech či oblečení, a nedotkla se žádným způsobem výkonu služby. A v úterý proběhl v Paříži protestní pochod 7-10 tisíc hasičů. V závěru proti protestujícím velmi tvrdě zasáhla policie. Jejíž odboráři z podobných pohnutek protestovali na začátku října.

Protestující se shromáždili v úterý před druhou hodinou na náměstí Republiky. Vybavení vlajkami (včetně vlajek s Che Guevarou), transparenty, dýmovnicemi a petardami vyrazili ve dvě ulicemi Paříže. Během pochodu zněla z megafonů kritika ministra vnitra Christopha Castanera. Odboráři nejsou spokojeni s dosud přijatými opatřeními, jež mají za nedostatečná. Především zářijové zavedení osobních bezpečnostních kamer. Ty mají přispět k řešení konfliktů, které hasiči ve službě zažívají. Od začátku roku to bylo 1274 útoků na hasiče ve službě, verbálních i fyzických, při nichž bylo dosud zraněno přes 300 hasičů.

Kolem třetí hodiny pak došlo k prvním srážkám s pořádkovými jednotkami policie. Jeden ze zástupců odborů, který byl odpoledne přijat ředitelem Castanerova kabinetu, do mikrofonu prohlásil, že "nic nedostali". V řadách hasičů se skanduje: "Kdy bude další demonstrace?" a "Oni se nám vysmívají!" Ministr slíbil na listopad dvě schůzky k jednání o odborářských požadavcích. Protestující přišla podpořit Marine Le Pen. Několik desítek hasičů se rozhoduje a snaží se, bez úspěchu, zablokovat dopravu na pařížském městském okruhu. Další se přiblížili ke kordonu policistů na náměstí Národa. Odpovědí byly slzné granáty, a nechvalně proslulé gumové projektily, které zranily dva z protestujících. A vodní děla. Výsledkem srážek byli také tři zranění policisté. Šest protestujících bylo zadrženo a předvedeno na pařížskou prefekturu.

Guillon Millet, zástupce jednoho ze svazů: "To, co se děje, není normální. Naše profese nestojí proti sobě. Je to důsledek hlubokých problémů, jejichž kořeny sahají daleko za poslední měsíce, a za nimiž je fakt, že neseme následky vývoje společnosti, aniž bychom měli prostředky je řešit."

Horké hlavy. Pokus zablokovat dopravu určitě nebyl na místě. Na druhou stranu jsme byli svědky velmi tvrdého postupu policie proti demonstracím tzv. Žlutých vest, a nyní také proti demonstraci hasičů. Policejní odboráři demonstrovali 2. října, kdy jich v Paříži protestovalo proti podmínkám služby a nedostatečným řešením bezmála 30 tisíc. Bez ohledu na to, na čí straně byla vina za úterní eskalaci a násilí, zdá se, že situace obou významných bezpečnostních sborů ve Francii je mimořádně napjatá i na francouzské poměry. Před 14 dny protestující policisté říkali: "Policie je poslední hradbou republiky. V Elysejském paláci by měli dát pozor, aby se nerozpadla. Jsou hned za ní." Poslanci si odhlasovali navýšení náhrad na bydlení v Paříži z 900 euro měsíčně na 1200. Nezdá se, že ve správnou chvíli.

Poslanec, neúspěšný kandidát na prezidenta Nicolas Dupont-Aignan (Vzhůru republiko) viní ze situace Emmanuela Macrona, jehož vládě "se podařilo postavit proti sobě hasiče a policii. Je velmi smutné, že věc dospěla až sem, protože požadavky hasičů jsou správné. Hasiči a policie zajišťují Francouzům bezpečnost: nestavme je proti sobě, ale podpořme je!"

Tagy článku