Paříž zasáhla série teroristických útoků - desítky mrtvých a rukojmí

Paříž zasáhla série teroristických útoků - desítky mrtvých a rukojmí
14 / 11 / 2015, 00:00

Nejméně 40 mrtvých si vyžádaly noční útoky v Paříží, dalších šedesát až sto lidí je drženo teroristy jako rukojmí. Ke krvavému běsnění se přihlásil Islámský stát.

Pátek 13. listopadu se nepochybně zapíše do dějin Francie jako den teroru a násilí. Na několika místech v centru Paříže - v restauraci, v hudebním klubu a na fotbalovém stadionu došlo k několika útokům, které si vyžádaly desítky životů nevinných lidí. Ke střelbě dochází ještě v tuto chvíli, dalším cílem se nově stalo i nákupní středisko. 

Z fotbalového stadionu, kde dnes hráli Francouzi proti Němcům, se ozývaly exploze, u vchodu byla nalezena roztrhaná těla patřící možná sebevražedným atentátníkům. Přímo ze stadionu musel být evakuován francouzský prezident Francois Hollande. Podle francouzského listu Le Figaro, zaslechli svědci střelbu také ve čtvrti Les Halles v samotném centru Paříže - kousek od Louvre nebo katedrály Notre Dame.

Kolem šedesáti lidí až sto lidí  je navíc drženo jako rukojmí v hudebním centru Bataclan, kde se dnes konal vyprodaný koncert americké metalové skupiny. Do síně vtrhli ozbrojenci a začali podle očitých svědků, kterým se podařilo uprchnout, střílet do davu lidí.

Policii se prý zatím nepodařilo žádného útočníka zastřelit nebo zadržet. Prezident Hollande se v tuto chvíli schází s ministrem vnitra a dalšími lidmi ze svého kabinetu, aby řešili krizovou situaci. Podle Hollanda se budou provádět domovní prohlídky v okolí Paříže a budou uzavřeny hranice. V celém území Francii bude vyhlášen výjimečný stav.

Americký prezident Barack Obama a další státníci vyjadřují solidaritu s francouzským národem a odsuzují tyto teroristické činy. K masakru se již přihlásil Islámský stát.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace