Pařížský vrah měl na flešce adresy a další údaje svých kolegů a propagační videa Islámského státu

Pařížský vrah měl na flešce adresy a další údaje svých kolegů a propagační videa Islámského státu
08 / 10 / 2019, 16:30

Na flešce, jíž objevili vyšetřovatelé v kanceláři vraha, který minulý týden nožem zabil tři policisty a svou kolegyni z pařížské prefektury, a poté byl sám zastřelen, byly nalezeny osobní údaje desítek pracovníků prefektury, policistů, a také propagační videa Islámského státu.

Co začalo zprávami o dlouholetém pracovníkovi prefektury, který si přišel vyřizovat účty na pracovišti, změnilo se postupně v příběh konvertity k islámu, který přestal podávat ruku svým ženským kolegyním, a nyní tedy člověka, který zneužil svého přístupu k citlivým údajům a byl přinejmenším zaujatý propagandou teroristů a extrémistů. Se zprávou přišel deník Le Parisien.

Vyšetřovatelé zatím nevědí, jestli si údaje aktivně dohledal, nebo jestli jde o údaje, k nimž měl standardní přístup v rámci výkonu své funkce. Předmětem vyšetřování je především to, zda měl v úmyslu tyto údaje předat třetím osobám, nebo za jakým účelem je shromažďoval.

Měl přitom z titulu své funkce na prefektuře jeden z nejvyšších stupňů oprávnění. Deník dále uvádí, že byl vrah ve styku s islámským kazatelem, který je tajným službám známý jako salafista s fundamentalistickým výkladem svého náboženství. Tento kontakt měl trvat po několik měsíců. Podle zdroje blízkého vyšetřování chybí (zatím?) důkaz, že by tento kontakt měl nějakým způsobem přispět k jeho činu. Důkaz možná chybí, ale je-li pravda, že šlo o odmítání podávání rukou ženám, těžko to lze pominout.

SMS zprávy, které si ve čtvrtek ráno vyměňoval se svou ženou, byly silně náboženského charakteru. Popřela však, že by měla ponětí o tom, že se chystá provést "něco nenapravitelného", nebo skončit vlastní život (což při ozbrojeném útoku proti prefektuře zřejmě musel předpokládat jako pravděpodobné vyústění).

Celá událost opět vede k otázkám, do jaké míry Francie, a nejen Francie, podceňuje islámský fundamentalismus a rizika, která přináší. Pokud tajné služby vědí o napojení lidí s přístupem k citlivým údajům a pracujících na prefektuře k fundamentalistům, a nejsou podniknuty žádné kroky, může se podobný scénář kdykoli opakovat.

(vrahovo jméno a fotografii nesdílíme záměrně)

Tagy článku