Pašeráci uprchlíků objevili novou trasu - z Egypta do Řecka

Pašeráci uprchlíků objevili novou trasu - z Egypta do Řecka
28 / 02 / 2016, 15:45

Evropská unie se obává, že pašerácké gangy oživily svoje trasy pro přepravu uprchlíků z Egypta.

V posledních měsících bylo na egyptském pobřeží Středozemního moře zaznamenáno tisíce uprchlíků. Čím více problémů mají pašeráci lidí v Libyi a Turecku, kde operuje Frontex a plavidla NATO, tím více hledají nové "bezpečné" trasy do Evropy. Doposud přišlo do EU kolem 80 procent všech uprchlíků přes Turecko. Zdroj: reuters.com

Vysoký úředník EU tvrdí, že pašování lidí z Egypta začal být opět problém a je o to větší, že existují informace i o pronikání radikálů z islamistických milicí ze Sinaje mezi uprchlíky směřujícími do Itálie nebo Řecka.

Informaci potvrdil i další zdroj z EU, který řekl  "Naším hlavním problémem je, že mezi pašeráky a migranty jsou zřejmě i radikálové ze Sinaje, kteří se připojili k al-Káidě nebo islámskému státu," a dodal "Máme podezření, že pašerácké aktivity nechávají egyptské úřady v klidu a raději nad pašeráctvím zavírají oči."

Egyptský bezpečnostní úředník řekl Reuters, že "Káhira má důležitější starosti, než kontrolovat migranty. Pašování lidí je v Egyptě na vzestupu a úřady jsou příliš zaneprázdněny jinými problémy, než aby věnovaly pozornost právě tomuto tématu." 

Podle analytiků se zhoršuje bezpečnostní situace v Libyi a pašeráci přesouvají svojí pozornost práve na egyptské pobřeží. Nevýhodou je sice delší trasa přes moře, ale pašeráci počítají s tím, že jakmile se dostanou jejich čluny do mezinárodních vod, mají víceméně vyhráno.

Mezitím co se Brusel dohaduje s Ankarou na podmínkách zastavení uprchlické tsunami do Evropy, jednání s Egyptem jsou víceméně na bodu nula. Brusel nechce na egyptskou vládu přílis "tlačit" kvůli opatřením proti pašerákům, protože Egypt je jediným spojencem EU v hodně neklidném regionu.  

Šéfka zahraniční politiky EU Federica Mogheriniová odmítla celou záležitost komentovat, uvádí Reuters.

 

Tagy článku