Pašeráci vyhrávají. Libye důrazně varuje EU před vojenskou operací.

Pašeráci vyhrávají. Libye důrazně varuje EU před vojenskou operací.
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
23 / 06 / 2015, 19:00

Velitel vzdušných sil libyjské mezinárodně uznané vlády varoval evropské země, že pokud jejich lodě vstoupí bez souhlasu libyjských úřadů do jejich výsostných vod, budou cílem "leteckých úderů".

Varování od libyjské vlády přišlo ani ne 24 hodin poté, co se ministři zahraničních věcí Evropské unie dohodli na zahájení vojenské námořní operace pod názvem EU NAVFOR Med proti pašerákům. 

Evropské mocnosti se snaží zastavit rostoucí příliv utečenců ze severní Afriky a hlavně z Libye. K tomu je však také nutné zajistit souhlas právě Libye. Problémem však je, že v zemi jsou dvě soupeřící vlády, které bojují i mezi sebou o moc. 

Velitel libyjského letectva generáln Saqr Al-Jaroushi uvedl pro agenturu Reuters, že  "Každé plavidlo, které se bude pohybovat v libyjských vodách bez předchozího povolení bude cílem leteckého  útoku." 

Vláda národní spásy, která byla ustavena loni v létě, vyjádřila rovněž "hluboké znepokojení" nad plánem EU. V dnešním prohlášení uvedlo libyjské ministerstvo vnitra, že EU "ani nebere v úvahu obtížnou situaci v Libyi, ani s libyjskými orgány nekoordinuje spolupráci při navracení migrantů, zachycených ve Středozemním moři." 

Lídři EU namítají, že v první fázi operace bude probíhat pouze monitorování pašeráckých tras pomocí ponorek, válečných lodí, bezpilotních letadel a vrtulníků. A to do té doby, než EU získá mandát Rady bezpečnosti OSN pro "širší rozsah operací".

Příslušná rezoluce RB OSN nemusí však být vůbec schválena, protože jejímu přijetí bude bránit Rusko, které má v Radě bezpečnosti právo veta a svoji podporu připravované rezoluci podmiňuje mimo jiné právě souhlasem libyjské vlády. 

EU původně plánovala, že překazí pašerákům jejich činnost, včetně zabavování nebo ničení prázdných lodí už v libyjských vodách. A tomu je zřejmě konec. 

Pozn. redakce: Nakolik je schopná italská šéfka zahraniční politiky EU Federica Mogherini a především lídři EU zajistit podporu pro vojenskou operaci EU, se prokázalo právě v tuto chvíli. Přitom Federica Mogherini už v polovině května nastínila bezpečnostnímu výboru OSN plán na zničení lodí pašeráků

OSN se zatím snaží zprostředkovat příměří a dohodu mezi oběma frakcemi libyjské vlády. Mezitím ale v naprostém klidu pašeráci dál převážejí imigranty k jižním břehům Unie. A zcela jistě pod ochranou bojovníků islámského státu. V Libyi čeká na převoz do Evropy půl milionu uprchlíků.

Gangy ze severní Afriky  pašují do Evropy spolu s dalšími imigranty i bojovníky IS .Policie ani tajné služby ale neví, kdo je legitimní uprchlík a kdo terorista. Výnosný obchod s lidmi má podporu u libyjské milice, džihádistických skupin i bojovníků IS a podle některých informací mají tyto militantní skupiny k dispozici těžké dělostřelectvo a protiletadlové baterie umístěné na libyjském pobřeží. 

Americký velvyslanec při NATO Douglas Lute uvedl začátkem května, že "východní, jihovýchodní a jižní státy Aliance mají zásadní bezpečnostní problém" a s ohledem na "nestabilitu v Libyi" se právě tato africká země stala vstupní branou ilegálních přistěhovalců ze severní Nigérie, Mali, Nigeru a Somálska.

Zdroj: reuters.com

Tagy článku