Past na Babiše má název SPD a KSČM

Past na Babiše má název SPD a KSČM
Autor: Screenshot YouTube|Popisek: Andrej Babiš
11 / 04 / 2018, 09:00

Možná podpora druhé Babišovy vlády od SPD a KSČM by mohla mít pro poslanecký klub ANO i hnutí jako takové neblahé následky. Tuto variantu Babišovi včera doporučil prezident Miloš Zeman po jednání v Lánech. Je otázkou, zda se jí premiér v demisi bude řídit.

Premiér v demisi Andrej Babiš musí mít po krachu jednání s ČSSD řešit, jak zajistit většinovou podporu své vládě. Možnosti se však povážlivě zmenšily. Nabízí se nyní již krajní varianta podpory této vlády hnutím SPD a komunisty, ale to může vyvolat v řadách ANO rozkol a drolení jednoty. A to je to poslední, co by Babiš, který řídí hnutí ANO pevnou rukou, chce.

psali jsme: Hamáček se chová jako druhý vítěz voleb. Jeho požadavky na vládní zastoupení jsou mimo realitu

Poslední politický vývoj se pro hnutí ANO však podstatě omezil jen na dvě varianty. Buď vznikne vláda s podporou SPD či KSČM, která by měla ve Sněmovně 115 hlasů, tedy pohodlnou většinu, nebo se politické strany domluví na předčasných volbách. Pouze SPD či KSČM totiž projevují trvalý zájem se s Andrejem Babišem bavit o možné podpoře jeho vlády. Ostatní strany to vyloučily a návrat ČSSD a hnutí ANO k dalším jednáním je v této fázi nepravděpodobný.

Pokud by došlo ke krajní variantě, tedy podpoře Babišovy vlády ze strany SPD a KSČM, znamenalo by to pro hnutí ANO vážný problém s jednotou poslaneckého klubu i vlády. Někteří její vlády, toho času v demisi, totiž dávají jasně najevo, že by za této vládní kombinace v takové vládě nebyli, stejně tak jako někteří členové poslaneckého klubu, kterých není zrovna málo. Nechuť akceptovat toto řešení by mohlo ve svých důsledcích vnést rozkol do jednoty poslaneckého klubu, který by nemusel jako celek hlasovat pro jednotlivé zákony.  Babiš by tak neměl situaci plně pod kontrolou.

psali jsme: Trpké odcházení pana S.

Musíme si také uvědomit, že mnoho liberálně orientovaných voličů ANO by toto spojení odmítlo, což by se mohlo negativně odrazit  na výsledku voleb hnutí v komunálních a senátních volbách, které se konají již za půl roku. Hnutí ANO by v nich mohlo ztratit nemalou část hlasů. A co více: rizikem pro Babiše může být vlna odporu, která by se proti tomuto vládnímu uspořádání mohla zvednout, a jež by se mohla v krajním případě ,,zvrtnout" ve slovenský scénář. 

Otázkou je potom, jestli ČR čekají předčasné volby jako východisko z politické krize, nebo se přece jen najde strana (strany), která by se uvolila samozřejmě za ,,krvavé" ústupky nakonec Babišovu vládu podpořit. 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie  - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace