Autor fotografie: Alan Wilson / Flickr|Popisek: Challenger 2
Armády západních států se stále víc musí potýkat s úbytkem rekrutů, kvůli čemuž upravují své vstupní prověrky. V britské armádě se podle ministra obrany Granta Shappse objevilo hnutí Woke (probuzených) a infiltrovalo vedoucí pracovníky.
Pokud prezident Ruska Vladimír Putin ve svých často zcestných proslovech hovoří o rozpadu morálních hodnot na Západě, tak nejnovější případ z britské armády, o němž informuje deník Telegraph, mu dává za pravdu. Hnutí Woke, které zdaleka nejen na kulturní rovině ovládlo USA a další anglosaských svět, a zavedlo napříč společností nepsané kvóty na počet Afroameričanů, Asiatů, homosexuálů, nebinárních jedinců a žen v oblastech filmu, divadla, politiky a firemní hierarchie, nahlodalo podle ministra obrany i jím vedenou armádu.
Přívrženci Hnutí Woke infiltrovaní mezi vojenské pracovníky se snažili zmírnit standardy pro obdržení bezpečnostní prověrky, aby podpořili etnickou rozmanitost, diverzitu a inkluzivitu mezi důstojníky. Ministr obrany Spojeného království Grant Shapss hovořil koncem týdne s vysokými vojenskými veliteli, aby vyjádřil své obavy nad snižováním standardů a obecným stavem armády. V pondělí oficiálně zahájil přezkum této bezpečnostní agendy.
Rekruti britské armádě ubývají
Britská armáda se delší dobu potýká s nedostatkem rekrutů a nábory nedosahují očekávaných výsledků. Několik civilních zaměstnanců se snažilo oficiální cestou přilákat rekruty z etnických menšin ze zámoří, protože se jim dlouho nedaří dosáhnout náborových cílů. Začátkem roku náčelník generálního štábu Sir Patrick Sanders bez předchozích konzultací s premiérem Rishi Sunakem ani s ministrem obrany Grantem Shappsem, ve svém projevu vyzval politiky, aby podnikli „přípravné kroky, které umožní postavit naši společnost na válečný základ“. Dokonce naznačil, že návrat k branné povinnosti by mohl být nezbytný, pokud by došlo k válce s Ruskem. Tím kritizoval početní stavy armády, které rok od roku klesají.
V USA se služba často dědí
Se stejným problémem, tedy úbytkem rekrutů, se potýká i armáda USA. Tradice služby v ozbrojených silách se zde často dědí z generace na generaci ve vojenských rodinách. Tyto vícegenerační vojenské rodiny pocházejí převážně z maloměst a venkova v Americe. Jenže tato složka americké populace se stále zmenšuje, a navíc na trhu panuje vysoká zaměstnanost. Početní stavy navyšuje také Armáda ČR, která spustila kampaň doarmady.cz, kde láká na náborový příspěvek 250 tisíc korun a průměrný nástupní plat okolo 51 tisíc.
Také německá armáda zoufale postrádá novou krev. Vzheldem k benevolentní přistěhovalecké politice v minulých letech se generalita rozhodla nalákat cizince na možnost zisku německého občanství. V současnosti slouží v Bundeswehru přibližně 180 000 vojáků, nábor si klade za cíl navýšit počet vojáků na 200 000.