Pavel: NATO se musí smířit s tureckým nákupem ruských protiraket

Pavel: NATO se musí smířit s tureckým nákupem ruských protiraket
Autor fotografie: By Chairman of the Joint Chiefs of Staff from Washington D.C, United States - https://www.flickr.com/photos/thejointstaff/37122714191/, CC BY 2.0|Popisek: Petr Pavel
28 / 11 / 2017, 07:00

Washington - Severoatlantická aliance nemá jinou možnost, než přijmout jako fakt rozhodnutí Turecka nakoupit v Rusku vyspělý systém protiraketové obrany.

V rozhovoru, který dnes zveřejnil americký internetový server U. S. News and World Report, to řekl předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel. "Musíme se na situaci dívat velmi pragmaticky," poznamenal český generál.

Koupi ruského systému S-400 oznámil v září turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, podle kterého byla již zaplacena záloha. Dodávky raket podle tureckých zdrojů mají začít během dvou let. Podle Moskvy zaplatí Ankara za protiraketový systém víc než dvě miliardy dolarů (asi 43 miliard Kč).

Kontrakt vyvolal podle amerického serveru v kruzích NATO nervozitu ze dvou důvodů: turecká armáda, druhá největší v alianci, bude nyní záviset na ruské výzbroji, která není kompatibilní s arzenály ostatních členských zemí. Politický problém představuje skutečnost, že smlouva byla uzavřena navzdory americkým sankcím proti Rusku vyhlášeným za anexi ukrajinského Krymu.

Generál Pavel nevidí jinou možnost, než se s kontraktem smířit. "Jaká je alternativa? Měli bychom si kvůli některým otázkám Turecko znepřátelit, když víme, že tato země je ochotna s námi o těchto otázkách mluvit? Bylo by to velmi nerozumné," konstatoval Pavel.

Velení NATO podle amerického serveru teprve očekává z Turecka formální oznámení o koupi, a teprve pak bude zvažovat případné následky. "Existuje společná vůle (NATO a Turecka) diskutovat veškeré problémy, jež vzniknou. Zatím byl dostatek dobré vůle dospět k závěru. Najdeme i řešení této situace," konstatoval generál Pavel.

Autor: ČTK

Psali jsme Turecko začne dostávať systémy S-400 z Ruska v roku 2019

 Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.