Pavel Sedláček - Za podvodnou koupi auta 18 měsíců vězení. Zatčení zpěvačky Pilarové a jeho matky. Zrušená svatba a vězeňská práce v dole

Pavel Sedláček - Za podvodnou koupi auta 18 měsíců vězení. Zatčení zpěvačky Pilarové a jeho matky. Zrušená svatba a vězeňská práce v dole
Popisek: Pavel Sedláček
10 / 09 / 2018, 18:00

Zpěvák Pavel Sedláček, který byl tehdy na vrcholu popularity, převezl v roce 1964 podvodným způsobem ze Západního Berlína luxusní vůz Fiat 1800 a léky.

Spolu s ním byla zatčena jeho tehdejší přítelkyně zpěvačka Eva Pilarová a jeho rodiče. Dostal 18 let nepodmíněně na Borech, kde pracoval v dole Zbůch jako horník.

„Než mě zatkli, studoval jsem elektrofakultu, třetí ročník. Jako zpěvák jsem vydělával velké peníze a říkal jsem si, že jako hvězda bych měl mít pěkné auto,“ vzpomínal Sedláček pro TV pořad Třináctá komnata.
Tehdy však existovaly pouze tři legální možnosti, jak auto získat. Dar od hlavy státu, dar od příbuzného v přímém pokolení, nebo si auto koupit za své peníze. Ta poslední však jen v případě pobytu v zahraničí delším než jeden rok.

Sedláček měl hotovost 35 tisíc korun a nápad, jak zákon obejít: Auto koupí pro Němku, žijící v Praze. Jejich přímý příbuzenský vztah nikdo zkoumat nebude, protože mu Němka auto na oko půjčí.

psali jsme: Král Miki Volek: Rok v německém kriminálu za knihy o vzpouře proti státu a jeho hořký konec v osamění v kaluži krve

„Moje maminka měla přítelkyni, naturalizovanou Němku, která měla v Německu bratra. Ten napsal své sestře podle našeho plánu dopis, že jí daruje automobil. Ona s ním šla na celní zprávu a dostala dovozní povolení. Já potom fungoval jako prostředník,“ vysvětluje zpěvák svůj záměr.

Peníze ale potřeboval vyměnit za valuty. Požádal tedy zpěvačku Evu Pilarovou, s níž měli naplánovanou svatbu, ale ta sehnala jen chabých 60 dolarů. Později za to dostala rok vězení s podmínkou na tři roky. Nakonec se ale Sedláček zalekl, protože se v divadle Semafor začalo povídat, že shání valuty na podezřelý nákup auta v cizině.

Pavel Sedláček a Eva Pilarová

PAvel Sedláček a Eva Pilarová

 

Do Západního Berlína jel Pavel Sedláček v roce 1964 jako rokenrolová hvězda na zájezdní představení s divadlem Semafor. Tam uviděl v prodejně auto, které se mu stalo osudným: Fiat 1800. Rozhodl se, že se narychlo vrátí do Prahy pro peníze, i když zřejmě zmešká vystoupení se Semaforem.

Nasedl na letadlo, ale to mělo zpoždění. Spořitelna v Praze už byla zavřená, a Sedláček věděl, že pokud nepřijde na vystoupení včas, zřejmě dostane z divadla padáka.

„Maminka mi pomohla narychlo sehnat peníze po známých,“ vypráví Sedláček. Deset tisíc korun mu tenkrát půjčil také zpěvák Josef Zíma (tehdy ještě nezpíval dechovky). Tomu pak, když to prasklo, také hrozilo vězení.
Sedláček měl 35 tisíc korun, 60 dolarů a zpáteční letenku. Dostal ale strach tento (objemný) obnos převážet letadlem, proto se rozhodl do Západního Berlína dopravit vlakem. Před hraniční kontrolou poschoval v kupé peníze (stokoruny) do různých škvír a pod sedadla. Projel i s penězi do Západního Berlína, kde se mu podařilo vyměnit koruny za marky, a auto koupil.

Fiat se mu podařilo úspěšně převézt přes hranice, protože měl díky německé kamarádce své matky platné dokumenty. Osm měsíců s ním jezdil po Praze, než ho udal tehdejší provozní ředitel divadla Semafor.
15. února 1965 v sedm hodin ráno přijelo k Sedláčkům šest policejních aut. Naložili zvlášť Sedláčka, jeho otce, matku, zpěvačku Pilarovou a odvezli je na Ruzyň. Vazba byla uvalena jen na Sedláčka.

psali jsme: Šílená feministka Oksana: Našli ji oběšenou na háku s nápisem na nahých ňadrech

Konečný rozsudek zněl 15 měsíců odnětí svobody nepodmíněně za porušení devizového hospodářství a oběhu zboží ve styku s cizinou. Auto mu bylo bez náhrady zabaveno.

Svatba se zpěvačkou Evou Pilarovou (tehdejší velkou hvězdou) se měla konat v době, kdy byl Pavel Sedláček ve vazbě. Pilarová na to byla celá žhavá (tehdy již byla jednou rozvedená).

„Měli jsme se brát těsně před soudem. Eva všechno zařizovala. Ve čtvrtek mi ředitel věznice oznámil, že se v  sobotu žením. V pátek přišel můj advokát s tím, že by svatba mohla být brána jako recese, a že by mi to mohlo dost uškodit. Bude prý lepší, když se vezmeme až po rozsudku.“

Pilarové pak Sedláček napsal, že svatbu odsouvá, a že jí to advokát všechno vysvětlí. Ta se ale urazila a devět let se Sedláčkem nepromluvila.

Po polovině trestu si Sedláček požádal o propuštění. Bylo mu vyhověno, takže si seděl 8 měsíců a 19 dní. Propuštěn byl 4. listopadu 1965. Po propuštění pracoval jako zvukař v Lucerně a v nově vzniklém divadle Apollo u bratrů Štaidlů a Karla Gotta jako člen souboru. Kariéru už se mu však oživit nepovedlo.

psali jsme: František Ringo Čech: Seděl v Ruzyni za přípravu ozbrojeného převratu jako vedoucí člen podvratné skupiny Tataři. Jeho božstvem byla lidská lebka Erastus

S Evou Pilarovou se rozešli a krátce na to se znovu vdala. Sedláček začal pracovat jako číšník v Interhotelu Olympic a vystudoval obor kuchař – číšník. Později úspěšně podnikal v gastronomii.

Žije s Helenou Rytířovou, bývalou manželkou herce Petra Čepka a textaře, hudebního skladatele a muzikanta Zdeňka Rytíře.

 

 

Tagy článku