Peking a Kreml budou společně cvičit v Jihočínském moři

Peking a Kreml budou společně cvičit v Jihočínském moři
Autor fotografie: Kremlin.ru|Popisek: Ilustrační foto
29 / 07 / 2016, 07:30

Čína a Rusko budou společně v září pořádat "rutinní" námořní cvičení v Jihočínském moři, oznámilo to čínské ministerstvo obrany ve čtvrtek. Námořní cvičení bude zaměřeno na posílení vzájemné spolupráce a není zamířeno proti kterékoliv jiné zemi.

Cvičení přicházejí v době zvýšeného napětí ve sporných vodách poté, co tento měsíc rozhodčí soud v Haagu rozhodl, že Čína neměla historická práva na Jihočínské moře a kritizoval ničení životního prostředí v oblasti.

Psali jsme: Indonéské válečné plavidlo střílelo na čínskou rybářskou loď

Čína odmítla rozhodnutí soudu a nehodlá se na případu podílet.

"Jedná se o rutinní cvičení mezi těmito dvěma ozbrojenými silami, zaměřený na posílení vyvíjejících se čínko-ruské strategické spolupráce," řekl mluvčí ministerstva obrany Číny Yang Yujun na pravidelné měsíční tiskové konferenci a dodal, že: "Cvičení není namířeno proti třetím zemím."

Čína a Rusko jsou členy Rady bezpečnosti OSN s právem veta, a mají podobné názory na mnoho významných otázek, jako je například krize v Sýrii, a jsou tedy v rozporu s USA a západní Evropou.

Frigate Yueyang was commissioned for the South China Sea fleet of the People's Liberation Army (PLA) Navy in Sanya, south China's Hainan Province, May 3, 2013. [Photo: Xinhua]

V loňském roce uspořádaly oba státy společné vojenské cvičení v Japonském moři a Středomoří.

Čína si nárokuje většinu Jihočínského moře, jehož prostřednictvím se pohybuje zboží v hodnotě více než 5 bilionů ročně. Brunej, Malajsie, Filipíny, Tchaj-wan a Vietnamu ale také vznáší nároky.

Psali jsme: USA provokují Čínu: "V Jihočínském moři se budeme plavit, kdy budeme chtít."

Čína opakovaně obvinila Spojené státy ze zvyšování napětí v regionu prostřednictvím vojenských námořních hlídek, a přiklánění se na strany jiných států v tomto sporu. Spojené státy se snažily uplatnit své právo na svobodu plavby v Jihočínském moři a popírají, že někomu v územních sporech straní.

Rusko silně podporovalo čínský postoj k rozhodčímu řízení, které byla podáno Filipínami.

Yang řekl, že Čína a Rusko jsou komplexními strategickými partnery a v tomto roce už pořádali mnoho cvičení pro prohloubení vzájemné důvěry a rozšíření spolupráce, s cílem zvýšit schopnost společně se vypořádat s bezpečnostními hrozbami ve prospěch zachování regionálního a globálního míru a stability.

Zdroj: Reuters

Tagy článku