Peking znervózňuje protiraketový štít USA v Jižní Koreji

Peking znervózňuje protiraketový štít USA v Jižní Koreji
Autor: US Navy|Popisek: USS Kidd (DDG 100) při plavbě Jihočínským mořem
01 / 04 / 2016, 08:00

Washington 1. dubna (ČTK) - Čínský prezident Si Ťin-pching řekl ve čtvrtek svému americkému protějšku Baracku Obamovi, že Čína nebude tolerovat žádné chování "pod maskou" svobody plavby, které by narušovalo svrchovanost Číny. Peking se zároveň tvrdě staví proti umístění nového protiraketového štítu USA v Jižní Koreji.

 Informovala o tom oficiální tisková agentura Nová Čína. Čínský prezident to prohlásil v narážce na situaci v Jihočínské moři, kde si Peking činí územní nároky.

Si na okraj probíhajícího jaderného summitu ve Washingtonu rovněž šéfovi Bílého domu řekl, že Peking je odhodlána bránit svoji svrchovanost v Jihočínském moři. Domnívá se rovněž, že spory by měly být vyřešeny mírovou cestou prostřednictvím přímých rozhovorů příslušných stran.

Peking si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. V praxi si nárok uplatňuje rozmísťováním vojenských sil a budováním opěrných bodů v oblasti Spratlyho a Paracelských ostrovů. To vyvolává kritiku, protože podobné nároky na určité oblasti si činí i Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

Spojené státy a Čína ve čtvrtek u příležitosti mezinárodního jaderného summitu vydaly společná prohlášení, ve kterých slíbily spolupráci na zlepšení jaderné bezpečnosti a uskutečnění globální dohody o změně klimatu a ohlásily pokrok v otázce kybernetické bezpečnosti. Prezidenti obou zemí mezitím podle agentur potvrdili závazek dosáhnout odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova.

Si ale podle vysoce postaveného čínského činitele Čeng Ce-kuanga řekl Obamovi, že Peking se tvrdě staví proti umístění nového protiraketového štítu USA v Jižní Koreji. Ten má být podle Washingtonu a Soulu odpovědí na rostoucí vojenské hrozby ze strany Severní Koreje. Takový krok je proti čínským zájmům v oblasti národní bezpečnosti a ovlivnil by prý strategickou rovnováhu v regionu, citovala Čenga agentura AP.

Americké plány na umístění štítu v Jižní Koreji kritizuje také Rusko.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace