Pentagon: Bombardování nemocnice v Kunduzu není válečným zločinem

Pentagon: Bombardování nemocnice v Kunduzu není válečným zločinem
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: bombardování
30 / 04 / 2016, 08:00

Americký Pentagon ve svém prohlášení konstatoval, že se USA nedopustily válečného zločinu, když bombardovali nemocnici charitativní organizace Lékaři bez hranic.

Pentagon vydal v pátek ve Washingtonu prohlášení, v němž konstatuje, že americké bombardování nemocnice v afghánském Kunduzu není válečným zločinem. V říjnu minulého roku Američané omylem bombardovali nemocnici a výsledkem bylo 19 mrtvých a desítky zraněných. USA svůj omyl přiznaly, když prohlásily, že se tak stalo neúmyslně.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn tehdy uvažoval o tom, že by bombardování nemocnice, i když neúmyslné, mohlo být prohlášeno za válečný zločin. Vyzval k důkladnému a nezávislému vyšetření celého incidentu. Na půdě OSN se nakonec nepodařilo Husajnovi získat dostatečnou podporu k tomu, aby mohl být případně čin za válečný zločin prohlášen.

Humanitární organizace Lékaři bez hranic obvinila USA z válečného zločinu

Pentagon se ve svém pátečním prohlášení zmínil o tom, že za tragédii bude bezprostředně potrestáno 12 vojenských činitelů, kteří za ni podle jeho názoru mohou. Tito lidé prý selhali v dodržování pravidel a zákonů v ozbrojeném konfliktu. Tresty budou zahrnovat degradace dotčených pracovníků, důtky či pokárání nebo vyloučení z vojenského velení.

Geenrál Joseph Votel, který prohlášení přednesl, se rovněž omluvil rodinám a pozůstalým, když vyjádřil hlubokou lítost nad lidskými ztrátami a projevil soustrast se všemi oběťmi. 

Votel pak shrnul, že bombardování nemocnice bylo kombinací lidských chyb a selhání vybavení. Poukázal na to, že posádka letadel, která bombardování provedla, si ,,nebyla vědoma" toho, že střílí právě na nemocnici.

 

Zdroj: edition.cnn.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace