Autor fotografie: CNN|Popisek: ISIS using the "dark web" as a weapon
Projekt MEMEX odkryje neviditelný a temný obsah internetu. Má odhalit přípravy na teroristické útoky nejen islámských radikálů.
ISIS se přesvědčil, nakolik je efektivní připravit teroristický útok, jako na výstavě v texaském Garlandu, právě prostřednictvím internetu, resp. sociální sítě Twitteru, hashtag #TexasAttack.
Tajné služby nyní upřely pozornost na možnost včasného odhalení přípravy útoků prostřednictvím projektu MEMEX americké výzkumné agentury DARPA.
Předpokládá se, že vyhledávače typu Google registrují zhruba pouze deset procent skutečného webového prostoru. Zbytek nedokáží podchytit, protože mnoho stránek neexistuje trvale, případně se takzvaně pohybují nebo záměrně nevyužívají standardní formáty www.
Vývojový program Memex má v první řadě nabídnout nástroje k získávání informací z internetu. Nejvíce budou preferovány požadavky bezpečnostních sil, ale výsledky vývoje zamíří i do komerční sféry. Výzkumný program Memex má především schopnost prohledávat takzvaný hluboký nebo temný web. Ten komerční vyhledávače ignorují, mimo jiné proto, že nenabízí téměř žádné možnosti pro byznys, zejména legální. Americká výzkumná Agentura ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty (DARPA) chce v rámci projektu Memex tyto nedostatky současných internetových vyhledávačů odstranit. Mezi jeho cíle nepatří odanonymnění identit, serverů nebo služeb. Temný, případně hluboký web bývá často spojován s obsahem zločinného charakteru. Technologie Memexu umožní, aby byl dosud neviditelný obsah indexován a klasifikován. Umožní jim to mimo jiné postupy strojového učení a zpracovávání velkých objemů dat, jež běžné vyhledávače ignorují. (Zdroj:ceskapozice.lidovky.cz)
USA předpokládají, že ISIS - a další potenciální teroristé - nejvíce využívají skrytou část internetu (Dark web, Deep web), prostřednictvím které získávají po celém světě další rekruty, sdílejí si zpravodajské informace a potencionálně plánují teroristické útoky na celém světě.
Michael Rogers, ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NSA) uvedl pro server CNN: "Internet je zdroj náboru teroristů, nástroj k šíření ideologie a propagandy", a to podle něj je důvod monitorovat celosvětovou internetovou síť, která je z 80 až 90 procent pro normální uživatele zcela neviditelná.
"Internet je jako ledovec, nad vodou je "vidět" jen malá část toho, co se skrývá pod hladinou," uvádí Lillian Ablon z Rand Corporation. "Pro vyhledávače jako Google, Yahoo nebo Bing je větší část netu úplně skryta. Pro ně tam je naprostá tma." A Chris White z agentury DARPA doplnil "Potřebujeme technologii, která odhalí obsah Dark webu a poskytne nám data pro následnou analýzu."
Americká vláda se také obává podobných útoků hackerů a proto už v únoru oznámila vznik nové agentury CTIIC (Cyber Threat Intelligence Integration Center) na boj proti kybernetickým útoků cílených na americké soukromé společnosti i vládní organizace.
Zdroj: CNN NEWS, video YouTube
Psali jsme také:
Analytik CIA: V USA hrozí útoky "osamělých vlků".
Kyberútok islámského státu vyřadil z provozu francouzskou televizi TV5Monde
Válka hackerů - Anonymous proti islámistům.