Pentagon chce aby F-35 operovala společně s autonomními stíhači

Pentagon chce aby F-35 operovala společně s autonomními stíhači
Autor fotografie: National Museum of the U.S. Navy|Popisek: Budou v budoucnu operovat roboti a lidé dohromady?
03 / 04 / 2016, 08:00

Letecká laboratoř amerického letectva pracuje na projektu změny stárnoucí stíhačky F-16 na bezpilotní, autonomní bojový letoun. Tyto stroje doplní v boji novější stíhače, jako je například F-35.

Ve svém projevu ve středu na fóru ve Washingtonu náměstek amerického ministra obrany Robert Work řekl, že očekává autonomní letadla na obloze po boku klasických stíhačů dříve, než autonomní vozidla vstoupí do služby na zemi. Work hovořil konkrétně o snaze US Air Force vytvořit autonomní wingmeny pro své piloty, což by dalo nový život starším typům letadel, nabitými autonomními pilotními technologiemi a spolupracující s příští generace letadel.

"Vemte F-16 a udělejte ho zcela bez posádky," uvedl Robert Work. "F-16 je stíhač čtvrté generace bojovník, spárujte ho s F-35 do bitevní sítě páté generace a ti dva budou pracovat dohromady."

Za čtvrtou generaci stíhaček se obecně považují stroje od 1980 do současnosti, tedy včetně F-15, F-16 a F / a-18, které tvoří převážnou část americké vojenské stíhací síly. Pátá generace jsou stroje F22 – jediný plně funkční světový stíhač této generace a F-35, oba od firmy Lockheed Martin.

Koncepce kombinace bezpilotních prostředků a pilotovaných strojů má dokonce v Pentagonu jméno “Loyal Wingman“ a již nyní používá US Airr Force bezpilotní F-16 a ještě předtím legendární Phantomy F-4.

Dálkově ovládané letadlo a autonomní pilotáž jsou ale dvě zcela diametrálně odlišné věci, a letectvo tedy hledá robotické letadlo, které se bude pilotovat samo a kooperovat s pilotem v F-35, nebo F-22.
Program by měl začít v roce 2018, první letové ukázky okolo roku 2022.

Podle Roberta Worka ale letectvo na stroje nedeleguje právo „smrtící autority“, tedy ne stroj, ale člověk vždy vydá rozkaz k použití zbraní.

Šíření autonomních technologií a platforem na bojišti je nevyhnutelnost řekl Robert Work publiku.

Zdroj: Fortune.com

Tagy článku