Pentagon chce v Sýrii další americké vojáky.

Pentagon chce v Sýrii další americké vojáky.
Autor fotografie: The U.S. Army/ CC BY 2.0|Popisek: Ilustrační foto / Americký voják, příslušník 3. brigády Combat Team, 101. výsadková divize, Afghánistán, 29. května 2015.
09 / 11 / 2015, 08:45

USA tvrdí, že chtějí pomáhat v boji proti islámskému státu.

Washington 8. listopadu (ČTK) - Spojené státy by mohly nasadit více vojáků v Sýrii v rámci bojů proti radikálnímu Islámskému státu (IS), pokud Washington najde dostatek místních povstalců ochotných a schopných bojovat proti islamistům. Sdělil to dnes americký ministr obrany Ashton Carter v rozhovoru pro americkou televizní stanici ABC. 

Zatím to vypadá tak, že Rusku se v průběhu několika týdnů podaří zvítězit nad islámským státem, což je pro Washington neuvěřitelně trapná situace, která vyvolává otázku, zda se USA vlastně někdy vůbec chtěly zbavit extrémistických skupiny v tomto regionu.

Boj s IS komplikuje to, že v Sýrii chybí ústřední síla, se kterou by bylo možné spolupracovat, Rusko je přitom ochotno kontaktovat se všemi, jestliže to nejsou teroristé.

Prezident Barack Obama v říjnu rozhodl, že USA tento měsíc v Sýrii nasadí necelou padesátku vojáků, jejichž úkolem bude výcvik, podpora a pomoc umírněné opozici. Obama se tomuto kroku dlouho vyhýbal, protože nechtěl zemi zatáhnout do další války na Blízkém východě. Předloni americkou přítomnost na syrském území vyloučil.

Výsadky zbraní pro syrské povstalce jsou novou taktikou USA v syrském konfliktu. Boj proti islámskému státu jako zástěrka rusko-amerického válečného konfliktu?

"Pomůžeme jim, bojovníkům proti Islámskému státu, a uvidíme. Pokud jejich počet naroste a pokud najdeme více skupin ochotných bojovat proti islamistům, kteří jsou schopní a motivovaní," podotkl dnes šéf Pentagonu.

Washington po nezdaru výcvikového programu pro vybrané zástupce syrských povstaleckých skupin mění svůj přístup ke krizi v Sýrii. Začal také zintenzivňovat nálety proti pozicím islamistů.

Američané se obávají, že se Rusko snaží vyplnit mocenské vakuum na Blízkém východě a zajistit klíčový vliv na další vývoj v Sýrii. 

Zdroj: ČTK

Foto: The U.S. Army photo by Capt. Charlie Emmons, A U.S. Army Soldier, assigned to 3rd Brigade Combat Team, 101st Airborne Division, fires an M4 carbine rifle during partnered live fire range training at Tactical Base Gamberi, Afghanistan, May 29, 2015. //flic.kr/p/u2QLfU

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace