Pentagon doporučí Trumpovi boj proti terorismu v nejširším pojetí

Pentagon doporučí Trumpovi boj proti terorismu v nejširším pojetí
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Donald Trump
24 / 02 / 2017, 07:30

Revize strategie boje s terorismem, kterou pro prezidenta Donalda Trumpa připravuje americká armáda, doporučí nejen urychlení boje s Islámským státem (IS), ale i s oddíly Al-Káidy a dalšími extremistickými skupinami operujícími mimo území Sýrie a Iráku. Ve Washingtonu to včera prohlásil šéf sboru náčelníků štábů americké armády Joseph Dunford.

Cílem je podle amerického generála mít k dispozici plán, jehož terčem bude extremismus "v tom nejširším pojetí". Plán se má zabývat i problémem bojovníků vysílaných z desítek států světa do nestabilních zemí, jakými jsou například Sýrie a Irák.

Provést revizi strategie boje s terorismem nařídil Trump armádě koncem ledna. ,,Předběžný plán" porážky Islámského státu mají podle prezidenta analytici Pentagonu předložit do třiceti dnů. Ministr obrany James Mattis podle agentury AP slíbil, že dokument Bílému domu předá příští týden.

související: Merkelová: Islámský terorismus je pro Německo největší zkouškou

Dunford odmítl novinářům prozradit jakékoli operační detaily chystaného plánu. Zdůraznil ale, že na jeho realizaci se nebude podílet jen Pentagon, ale i ministerstva zahraničí a financí a zpravodajské služby. ,,Není to vojenský plán, je to vojensko-politický plán," řekl šéf sboru náčelníků štábů.

,,Půjdeme do Bílého domu s celým rejstříkem možností, z nichž si (Trump) bude moci vybrat. Co nechceme, je navrhnout řešení jednoho problému jen proto, aby vznikl další," dodal Dunford. Půjde podle něj o vyváženost mezi potřebou okamžitého zásahu proti IS a zajištěním dlouhodobých amerických zájmů na Blízkém východě.

 

psali jsme:

Kdo získal prestižní ocenění CIA za boj proti terorismu? Jeden z jeho největších sponzorů

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.