Pentagon plánuje navýšení provozu dronů o padesát procent. Kvůli Rusku a Číně

Pentagon plánuje navýšení provozu dronů o padesát procent. Kvůli Rusku a Číně
Autor fotografie: US Air Force|Popisek: MQ-1B Predator, vlevo, a MQ-9 Reaper na dráze 13.června 2014, na Creech Air Force Base, Nevada.
18 / 08 / 2015, 17:15

Drony jsou nejvíce využívány k útokům na teroristické cíle IS a na sběr informací z nepřátelských území. V budoucnosti bude jejich nasazení vzrůstat.

K tomuto rozhodnutí tlačí armádu také nynější naléhání letectva na snížení současného počtu misí pro nedostatek strojů z 65 na 60. To ale už vojenskému velení nestačí na zajištění dohledu nad rostoucími bezpečnostními hrozbami ve světě.

Předseda Sboru náčelníků štábu, generál Joseph Dunford, uvedl Rusko jako zemi, která je pro USA nejzávažnější bezpečnostní hrozbu. Stejně tak rostoucí vojenská síla a aktivity Číny v Jihočínském moři zvyšují napětí a armáda zvyšuje poptávku po větším nasazení zpravodajské techniky.  

Bývalý náměstek ředitele CIA: v budoucnu hrozí konflikt mezi Čínou a USA

Pentagon má v poslední době problémy s nasazením dronů nad Afgánistánem, protože většina z nich je nasazena proti IS nad Irákem a Sýrií. Přitom Pentagon požaduje alespoň devadesát bojových přeletů denně. Zatím zůstává nezodpovězena otázka financování nákupu nových dronů i nákupu počítačového vybavení, které bude schopno analyzovat stále se zvyšující objem získaných dat.

Chybějící výcvik, nedostatek pilotů, jejich fluktuace - pokud Pentagon nezačne situaci okamžitě řešit, US Air Force se může rozloučit s efektivní robotickou flotilou.

Úředníci Pentagonu uvádějí, že celý program bude vyžadovat schválení mimořádných finančních prostředků od amerického Kongresu

Zdroj: apnewsarchive.com

Foto: US Air Force, Flickr, MQ-1B Predator a MQ-9 Reaper, 2014  

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.