Pentagon: Putin poslal na ukrajinské hranice tanky a 40.000 vojáků

Pentagon: Putin poslal na ukrajinské hranice tanky a 40.000 vojáků
Autor fotografie: Dmitry Terekhov, flickr.com, (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Mi-28
18 / 08 / 2016, 15:45

Mezi vojenskými jednotkami nasazenými v oblasti jsou obrněná vozidla, tanky i stíhačky.

Informaci zveřejnil americký server freebeacon.com. Pentagon sleduje celkem osm oblastí v Rusku, kde je koncentrováno velké množství vojenských sil. Podle amerických generálů je možné, že se Rusko připravuje na vojenský úder proti Ukrajině, protože na své východní hranici s Ukrajinou je rozmístěno přes 40.000 vojáků včetně tanků,  obrněných vozidel a leteckých jednotek. Navíc se má v nejbližších dnech uskutečnit několik vojenských cvičení ruské armády, které by mohly být použity jako krytí pro případný útok na Ukrajinu. 

"Ruské jednotky budou pravděpodobně procvičovat posílení obrany Krymského poloostrova prostřednictvím takových činností, jako jsou obojživelné výsadky a protivzdušná obrana, což bude znamenat masivní přesuny vojenské techniky,"  uvedl jeden z úředníků ministerstva obrany.  

Americký kapitán Danny Hernandez uvedl, že vojenské cvičení ruské armády je "pečlivě sledováno" a dodal

"Jsme velmi znepokojen rostoucím napětím v blízkosti administrativní hranice mezi Krymem a zbytkem Ukrajiny. Žádáme obě strany, aby zabránily provokativním krokům nebo rétorice, která by mohla celou situaci dál eskalovat."

Ukrajina varuje před ruským útokem

Kyjev (ČTK) - Ukrajina v noci na dnešek zaznamenala na donbaském bojišti rekordní počet případů ostřelování ze strany separatistů. Při návštěvě Lvovské oblasti na západě Ukrajiny to prohlásil prezident Petro Porošenko. Podle jeho mluvčího zahynuli na Donbasu za posledních 24 hodin tři ukrajinští vojáci a šest jich bylo zraněno.

"Zaznamenali jsme skoro stovku útoků," řekl prezident novinářům. Šlo přitom nejen o střelbu na frontě z ručních zbraní a minometů, ale také o dělostřeleckou palbu vedenou na ukrajinská velitelská stanoviště a sklady až 20 kilometrů za frontou, uvedl prezident. Pokud se bude situace dál vyostřovat, nevylučuje Porošenko vyhlášení válečného stavu a novou mobilizaci.

Prezidentův mluvčí Oleksandr Motuzjanyk uvedl, že armáda od středy ztratila tři muže a dalších šest vojáků bylo zraněno. Separatisté podle něj útočili ve směru na Doněck, Luhansk a azovský přístav Mariupol.

Nepřítel se podle Porošenka snaží udržet na Donbasu napětí, aby ospravedlnil své plány na zmaření minských mírových dohod. "Pravděpodobnost eskalace konfliktu je značná. Nevylučujeme ani frontální ruský útok ve všech směrech," varoval prezident.

Silnou palbu na frontě dnes potvrdili i proruští povstalci. V důsledku ukrajinského ostřelování prý bylo poškozeno zhruba 20 obytných domů, armádní střelba se soustředila na okolí měst Jasynuvata, Horlivka a Dokučajevsk. U Horlivky byl poškozen černouhelný důl, uvedla povstalecká agentura DAN.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace