USA jsou "znepokojeny" ruskou přítomností u podmořských telekomunikačních kabelů

USA jsou &quote;znepokojeny&quote; ruskou přítomností u podmořských telekomunikačních kabelů
Autor fotografie: freebeacon.com|Popisek: Ruská oceánografická loď Jantar
25 / 10 / 2015, 21:45

Americké zpravodajské služby varují, že se ruské ponorky a špionážní lodě pohybují v blízkosti životně důležitých podmořských kabelů, které zajišťují globální internetovou komunikaci a v případě konfliktu by se mohly stát cílem ruských vojenských operací.

Američtí vojenští odborníci uvádí, že se v poslední době zvýšila ruská vojenská aktivita u všech tras podmořských kabelů, od Severního moře, přes severovýchodní Asii, a dokonce i ve vodách v blízkosti amerických břehů. Informaci zveřejnil 25. října The New York Times.

Americký admirál Ferguson řekl, že intenzita akcí ruských ponorek stoupla téměř o 50 procent proti loňskému roku. Rusko zvýšilo svoji ponorkovou činnost na úroveň, která nebyla zaznamenána více než deset let. Současně uvedl, že se jedná o součást nové ruské doktríny o vedení tzv. hybridní války.

Za paniku v Pentagonu může i ruská oceánografická výzkumná loď Jantar. Tu Američané označují za "špionážní", protože v září křižovala u východního pobřeží Spojených států při své cestě na Kubu a pohybovala se právě nad položenými komunikačními kabely. Navíc operovala jen 300 mil od americké ponorkové základny na Kings Bay v Georgii. 

Američané tvrdí, že loď je vybavena nejen automatickými hlubinnými ponorkami, které mohou až do hloubky šesti kilometrů, ale i technickým zařízením na stříhání podvodních kabelů. Rusko podobná nařčení odmítá. Alexej Burilichev, vedoucí výzkumného oddělení hlubinných ponorů ruského ministerstva obrany, uvedl pro sputniknews.com, že "Jantar je unikátním vědecko-výzkumným komplexem, který umožňuje shromažďovat údaje o mořském prostředí." Navíc se loď pohybovala v mezinárodních vodách.

Americké špionážní satelity registrují neobvyklý zájem Rusů o kabely v blízkosti Guantanáma. Podle odborníků se snaží Rusové najít nejslabší místa v kabelových trasách vhodná k případnému útoku. Především se jedná o kabely uložené ve velkých hloubkách, kde by bylo obtížně provést jejich opravu nebo výměnu. Přitom přesné umístění kabelové  sítě není žádným tajemstvím - víceméně kopírují první trasy z roku 1860. Výjimkou jsou speciální kabely, které byly uloženy na utajovaných místech a slouží pro vojenské operace USA a nejsou zobrazeny na běžně dostupných mapách. A to je zřejmě cíl ruské špionáže. 

Na interaktivní mapu podmořských telekomunikačních kabelů upozornil server živě.cz v roce 2011.

//www.cablemap.info/

Pentagon i tajné služby odmítají na téma podmořských kabelů jakoukoliv veřejnou diskuzi, nicméně jejich bezpečnosti věnují zcela mimořádnou pozornost. Kontraadmirál Frederick J. Roegge, velitel americké ponorkové flotily v Pacifiku reagoval na otázku k jejich bezpečnosti : "Bojím se každý den toho, co by Rusové mohli udělat," a mluvčí námořnictva ve Washingtonu William Marks uvedl "Každá země má logické obavy z jakékoliv manipulace s komunikačními kabely, nicméně v tuto chvíli nebudeme sdělovat žádné bližší podrobnosti o zajištění jejich bezpečnosti."

Obavy z napadení podmořských kabelů se datují ještě z dob studené války, ale v dnešní době je situace mnohem závažnější, než před několika desítkami let. Pokud by byly přerušeny kabely z optických vláken, téměř okamžitě by se zastavila většína komunikačních spojů, na kterých jsou existenčně závislé světové ekonomiky.

Podmořské komunikační kabely představují nervovou síť planety. Jejich prostřednictvím se provedou finanční transakce v hodnotě 10 bilionů dolarů denně a každý výpadek znamená vysoké finanční ztráty. Kabely zajišťují 95 procent každodenní komunikace na celém světě.

Podobnou špionáž provedla v 70. letech minulého století americká CIA v rámci operace Ivy Bells, kdy odposlouchávala podmořské telekomunikační kabely sovětského námořního velení v Ochotském moři. Mise byla tak tajná, že velká většina námořníků ponorky neměla ani tušení, co dokázali. 

Foto: freebeacon.com,

Zdroj: sputniknews.comnytimes.com

Tagy článku

-->