Pentagon varuje, že IS použije 250 tisíc obyvatel Mosulu jako živé štíty

Pentagon varuje, že IS použije 250 tisíc obyvatel Mosulu jako živé štíty
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Ninian Reid|Popisek: The Battle to retake Mosul
19 / 10 / 2016, 13:45

Třicet tisíc spojeneckých vojáků obklíčilo irácký Mosul. Z města, které se armáda snaží osvobodit od islamistů, již uprchlo na 900 lidí.

Bagdád (ČTK) - Informoval o tom Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) s tím, že uprchlíci překročili hranice do sousední Sýrie. Jde o první velkou skupinu civilistů utíkajících z města od pondělí, kdy irácká armáda zahájila svou ofenzivu proti bojovníkům z Islámského státu (IS).

 

V Mosulu podle všeho v současné době žije 1,5 milionu obyvatel a operuje tam asi 5000 islamistických radikálů. Podle mluvčí UNHCR se přes 900 osob, které z města uprchly, nyní nachází v uprchlickém táboře v Sýrii. Tábor se nejspíš stane jejich dočasným útočištěm předtím, než se budou moci vrátit na nějaké bezpečné místo v Iráku.

Jak poznamenala britská BBC, útěk tak velkého množství lidí naznačuje, že islamisté nedokážou všem zabránit, aby z města odešli. Zároveň ale vyvstává otázka, zda se někteří z bojovníků nebudou snažit uprchnout z oblasti stejným způsobem jako tito civilisté.

Islámský stát používá při bitvě o Mosul civilisty jako živé štíty. Tvrdí to americké ministerstvo obrany i irácké ozbrojené síly. Ty jsou spolu s kurdskými bojovníky zhruba 30 až 40 kilometrů od města. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) se dokonce obává, že by islamisté mohli v boji použít chemické zbraně.

Na předměstích Mosulu je v současné době přibližně 700 tisíc lidí a v šachu je drží zhruba pět tisíc bojovníků Islámského státu. Irácké vládní jednotky postupují směrem z jihu, zatímco kurdské oddíly se blíží k městu od východu. Dohromady má jít o bezmála třicet tisíc spojeneckých vojáků, kteří už zcela obklíčili město. 

Jsou to jednak iráčtí vojáci, dále kurdští pešmergové a také ninivští dobrovolníci. Pentagon tvrdí, že islámští bojovníci mohou jako lidské štíty použít v příštích dnech až 250 tisíc místních lidí. Údajně je už začali rozmísťovat kolem důležitých budov a strategických míst, o kterých předpokládají, že se stanou terčem bombardování nebo ostřelování. Tvrdí to alespoň zdroje tajných služeb, se kterými jsou Američané v telefonním kontaktu. Zdroj: rozhlas.cz


Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Ninian Reid

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.