Pentagon ve své zprávě potvrzuje, že Čína militarizuje umělé ostrovy v Jihočínském moři

Pentagon ve své zprávě potvrzuje, že Čína militarizuje umělé ostrovy v Jihočínském moři
Autor: redakční databáze|Popisek: Čína
15 / 05 / 2016, 13:30

Pentagon upozorňuje nejnovější zprávou na čínskou rozpínavost v Jihočínském moři.

Pentagon se své nejnovější páteční zprávě věnuje pozornost neklidné situaci v Jihočínském moři. To si snaží nárokovat celé Čína stavěním umělých ostrovů, které pak cíleně vyzbrojuje. Pentagon ve zprávě  tuto ,,praxi" Číny potvrdil a informoval, že pro sebe získala už více než 3 200 akrů země v Jihočínském moři. 

Zpráva Pentagonu dokladuje napjaté vztahy mezi USA a Čínou v posledních týdnech. USA vyslaly před týdnem do Jihočínského moře svou válečnou loď USS William P. Lawrence, aby monitorovala situaci, na což reagovala Čína vypuštěním svých dvou stíhaček k válečnému plavidlu. Aby Čína získala sporné oblasti v Jihočínském moři, které se hlavně týkají útesů kolem Spratlyho ostovů, buduje umělé ostrovy, které cíleně militarizuje.

Nejnovější zpráva Pentagonu tak hovoří o třech ,,umělých zemích" uvnitř Spratlyho ostrovů, které v současné době budují přístavy a přistávací dráhy. Čína rovněž hloubí kanály a vybagrovala půdu pro vytvoření přístavů. K tomu se přidružují vybudované komunikace a logistické a rozvědné budovy. 

Zpráva Pentagonu hovoří o tom, že Čína postupně zvyšuje svou přítomnost v Jihočínském moři letišti, lodními zařízeními, zbraněmi a výbavou umožňující sledování. Podle amerického ministerstva zahraničí to však Číně nedává žádná nová teritoriální práva. Varuje ale před tím, že tyto systémy a zařízení zvyšují schopnost Číny detekovat aktivity třetí strany na jí kontrolovaném území a rozšířit rozsah svých kapacit, které jsou momentálně dostupné.

Zpráva se zmiňuje o tom, že Čína používá před ozbrojeným konfliktem spíše nátlakové metody, jako například používání prostředků, které si vynucují prosazování zákona, aby si vymohla nároky na území v Jihočínském moři. Čína volí prý tuto provokační taktiku tím způsobem, aby vyvolala reakci, jež by byla ,,na hranici" konfliktu, ale nikoliv za ní.

Zpráva informuje, že Čína prosazuje suverenitu nad celým Jihočínským mořem včetně souostroví Senkaku, které je však spravováno Japonskem. To vše je zdrojem současných třenic mezi USA a Čínou, které se mohou jen horšit, jak se píše ve zprávě vydané Pentagonem.

 

Zdroj: foxnews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace