Pentagon zřejmě posílí raketový potenciál Jižní Koreje

Pentagon zřejmě posílí raketový potenciál Jižní Koreje
08 / 08 / 2017, 07:45

Pentagon možná změní parametry balistických raket, jimiž smí podle dohody s USA disponovat jihokorejská armáda. Oznámila to dnes agentura Reuters. Změna letových a zbrojních charakteristik má být reakcí na severokorejské raketové a jaderné testy, v nichž Pchjongjang pokračuje bez ohledu na sankce OSN.

Podle dosavadní americko-jihokorejské smlouvy může Soul zařadit do výzbroje rakety o maximálním doletu 800 kilometrů, které mohou nést nanejvýš půltunovou nálož. O změně těchto parametrů nyní Pentagon uvažuje, potvrdil mluvčí ministerstva Jeff Davis.

"Chceme udělat maximum pro to, abychom posílili obrannou sílu Jižní Koreje," prohlásil mluvčí. O změnu parametrů požádaly jihokorejské úřady.

Americká armáda je pro obranu Jižní Koreje rozhodující, obě země spojuje od korejské války (1950-1953) bezpečnostní smlouva. Pentagon udržuje v zemi sousedící s diktátorským severokorejským režimem 28.500 vojáků. U hranic s KLDR buduje moderní protiraketový štít THAAD, u břehů Korejského poloostrova operuje několik amerických letadlových lodí.

Jižní Korea je s KLDR technicky ve válečném stavu, protože konflikt byl ukončen pouze podpisem příměří, nikoli řádnou mírovou dohodou.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.