Perfektní práce britských speciálních sil proti IS

Perfektní práce britských speciálních sil proti IS
Autor fotografie: SAS|Popisek: Logo britských SAS
24 / 01 / 2016, 10:15

Příslušníci speciálních sil jsou mistři improvizace a vytváření nestandartních bojových postupů.

Tento týden proběhla tiskem zpráva o akci britských SAS (Special Air Service) proti ISIS v syrském městě Rakka. Britští vojáci v přestrojení za islámské ženy, oblečeni v burkách, se infiltrovali do centra hlavního města islámského státu Rakka. Nebezpečné mise, která se odehrála na počátku ledna, se zúčastnila necelá desítka speciálně vyškolených mužů. 

Podařilo se jim lokalizovat místo jednoho z velitelů, přesné souřadnice odeslat americké armádě a ta následně navedla řízenou střelu Hellfire na cíl. Příslušníci elitní SAS  zaútočili nedaleko místa, kde před třemi měsíci pomohli zlikvidovat britského extremistu Mohammeda Emwaziho, známějšího jako Džihádista John. 

V dámském oděvu, který nositele halí od hlavy k patě a skrývá každý centimetr jeho kůže, vystupovali jako ženy prominentů IS, což jim otevřelo cestu k jednomu z místních velitelství. Pod burkami přitom skrývali střelné zbraně, granáty a munici - pro případ nežádoucího, ale očekávaného střetu s islamisty. Zdroj: Daily Express.

Cameron: Více dronů a příslušníků SAS v boji s terorismem

Výbuch zalarmoval blízké bojovníky IS a mezi radikály a přestrojenými britskými vojáky, kteří nastupovali zpátky do dodávky, se rozpoutala přestřelka. „Členové SAS vyskočili z auta, strhli ze sebe burky a střelbu opětovali. Pro (radikály) to musel být šok. Jeden byl na místě mrtvý, druzí dva se dali na útěk. Přestřelka poskytla SAS právě tolik času, aby se jim podařilo uniknout. Bojovníci IS pak začali šířit zvěsti, že ‚nevěřící‘ posílají do boje místo mužů ženy v burkách,“ dodal. Zdroj: lidovky.cz

Jedná se o klasickou ukázku toho, co dělá speciální jednotky speciálními. Příslušníci těchto jednotek se od běžných vojáků neliší ani výrazně lepší fyzickou nebo psychickou kondicí, anebo vybavením, ale způsobem boje.

Tým SAS zlikvidoval druhého muže Islámského státu

Příslušníci speciálních sil jsou mistři improvizace a vytváření nestandartních bojových postupů. Jejich obrovskou silou, je právě tato improvizace, objeví se nečekaně tam, kde to jeho nepřítel nejméně očekává, bleskově zaútočí a zmizí. Přesně tak, jako to učinili britské SAS v Sýrii.  Nezbývá než popřát britským vojákům hodně štěstí a přát si, aby podobných úspěšných akcí vykonali co nejvíce. 

Tagy článku