Personální blackout přenosové soustavy: Hüner chtěl Pantůčka, Babiš Skavroně aneb ohnuté výběrové řízení Ministerstva průmyslu a obchodu

Personální blackout přenosové soustavy: Hüner chtěl Pantůčka, Babiš Skavroně aneb ohnuté výběrové řízení Ministerstva průmyslu a obchodu
07 / 06 / 2018, 16:15

Babišův energetický poradce Jakub Skavroň se stal členem představenstva státem ovládané české energetické přenosové soustavy (ČEPS a.s.). Ministr průmyslu Hüner nejprve chtěl na tuto funkci dosadit svého chráněnce Martina Kašáka. Když to však premiér Babiš zjistil, nařídil transparentní výběrové řízení. To se však změnilo ve frašku. Když Babiš zjistil, kdo ho vyhrál, výsledky se musely přepočítat a původní roztrhat, aby vyhrál původně devátý Skavroň.

Ministr průmyslu a obchodu chtěl letos na jaře namísto odvolaného člena představenstva ČEPS, Vítězslava Kulicha, jmenovat novým členem sobě blízkého Martina Kašáka. Kašák působí jako ředitel sekce energetický obchod této státem ovládané společnosti provozují elektroenergetickou přenosovou soustavu v České republice. Už došlo dokonce ke svolání valné hromady, která měla Kašáka jmenovat.

psali jsme: Odvolaná náměstkyně ministra průmyslu nadále za stát v dozorčí radě NET4GAS

Dva dny před jejím konáním se o jmenování Kašáka dozvěděl Andrej Babiš. Babiš celou transakci zastavil s tím, že požaduje transparentní výběrové řízení. O výběrové řízení byl velký zájem – přihlásilo se celkem 20 osob. Zasedla výběrová komise složená z členů dozorčí rady Lenky Kovačovské, Václava Nováka, Jana Drahoty a Vladimíra Sklenáře. Jediným externím členem výběrové komise byl Jaromír Novák, externí konzultant společnosti Euroenergy.

V rámci výběrové řízení byly hodnoceny mimo jiné znalosti ekonomického a finančního řízení podniku, manažerské zkušenosti na úrovni vyššího management, zkušenosti s nastavením anebo řízením strategie firmy a řízením rizik či znalost regulatorního prostředí.

Výběrové řízení vyhrál Jaroslav Pantůček, následován Terezou Colloredo-Mansfeld a Martinem Kašákem. Když byl s těmito výsledky seznámen Babiš, nezbylo výběrové komisi než zničit původní tabulku s výsledky a výsledky složitě přepočítat. „Babiš Pantůčka nesnáší, chce Skravroně“, tak s touto větou odcházel Hünerův člověk z návštěvy Úřadu vlády.

Opravila se tedy tabulka vítězných uchazečů, 4 byli pozváni k ústním pohovorům, kde Skavroň uspěl se svým návrhem majetkově vstoupit do německé přenosové soustavy. Tímto nápadem Skavroň zřejmě navázal na své působení v Energetickém a průmyslovém holdingu miliardáře Daniela Křetínského, kde měl na starosti mergery a akvizice.

psali jsme: Pochybení Ministerstva průmyslu a obchodu: Energetický zákon porušuje evropské právo

Security magazín disponuje původní, neopravenou tabulkou s hodnocením všech uchazečů. Tabulku nebude nicméně zveřejňovat z důvodů ochrany svého zdroje.

Okolo jmenování Skavroně do dozorčí rady ČEPS bylo již poněkud živo. „Skavroň patří mezi blízké lidi Andreje Babiše. O silném postavení Skavroně svědčí mimo jiné i to, že se loni stal členem dozorčí rady České exportní banky,“ napsal na konci května server E15.

Skavroň vystudoval ČVUT v Praze. Většinu své předchozí profesní dráhy pracoval v řídících funkcích v oblasti energetiky. Působil ve společnosti Energetický a průmyslový holding, a.s., kde měl na starosti oblast fúzí a akvizic. Posledním působištěm Skavroně před jmenováním do ČEPS byla Česká exportní banka, kam ho Babiš jmenoval loni do dozorčí rady.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Autor:  JUDr. Veronika Petrová

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.