Autor fotografie: NATO / Public domain|Popisek: Jana Černochová
VOP je dlouhodobě řešený státní opravárenský a strojírenský podnik, jehož tristní výsledky a neschopnost se prosadit v rámci veřejných zakázek jsou jedním z evergreenů České republiky.
Z prohlášení ministerstva obrany byly hlavními důvody odvolání dlouhodobě neutěšené výsledky strategického s.p. a problémy v rámci vnitřní firemní komunikace. Jana Černochová uvedla: “Podnik má dlouhodobé problémy, které se bohužel panu řediteli Špokovi nedařilo řešit tak rychle, jak bychom potřebovali, i když zde udělal obrovské množství práce. Chceme VOP postavit na nohy, proto se nebudeme bát potřebných opatření, přestože právě ta personální nejsou vždy příjemná.” V podstatě standard. Špok odvedl velký kus práce, ale podnik se musí stavět na nohy.
Ministryně obrany dále pokračovala: “Podnik není v jednoduché hospodářské situaci a je potřeba, aby do jeho čela přišel někdo s novými nápady. Je potřeba podnik stabilizovat ekonomicky i personálně, aby byl připraven na výrobu BVP a na další strategické projekty. Cílem není maximální zisk, ale efektivní podnik pro zajištění obranyschopnosti ČR.” Dočasným řízením byl pověřen technický ředitel VOP CZ Martin Šturala, jenž je zároveň členem dozorčí rady.
Security Magazín dlouhodobě sleduje kauzy a problematiku kolem VOP. Vaz Marku Špokovi s největší pravděpodobností zlomil narůstající tlak. Kauz z poslední doby bylo velké množství. Mimo jiné údajné lhaní již bývalého ředitele před Výborem pro obranu, dlouhodobě řešená problematika efektivity a dynamiky firmy, se kterou mimo jiné souvisí neschopnost podat kvalitní a adekvátní přihlášku do soutěže o státní zakázku. V posledním případě byl VOP ze tří nabídek jasně nejdražší.
Spekulovalo se o tom, kolik dní v týdnu tráví Špok v práci a již delší dobu prosakovaly informace o vzrůstající nespokojenosti zaměstnanců podniku. Dalším faktorem byly pochybnosti ohledně strategické zakázky týkající se švédských bojových vozidel pěchoty CV90.Ty se týkají schopnosti podniku zvládnout kooperaci se Švédy a implementaci technologií. Dále byla zpochybňována schopnost podniku zakázku koordinovat.
Skutečným paradoxem celé situace ovšem je, že Marka Špoka si do podniku přivedla sama Jana Černochová. Navíc tento muž již ve stejné pozici jednou působil. Dalo by se tedy předpokládat, že jak on, tak paní ministryně měli mít představu, do čeho jdou. Nestalo se. Kritika vůči designovanému řediteli měla exponenciální charakter, který zřejmě neustála ani Černochová. Navíc si asi uvědomila, že Špok skutečně nebude schopen manažersky řídit problematiku kolem CV90.
Globálně ovšem neřešíme jen VOP. Zcela nečekané odvolání šéfa Agentury hospodaření s nemovitým majetkem (AHNM) Šrámka, naprosto neuvěřitelné kotrmelce ohledně personálních změn na VTÚ. Opravdu trapné vyřizování si účtů s nepohodlným Otakarem Foltýnem, šéfem Vojenské policie. Nejdříve trestní stíhání a nakonec jen kázeňský přestupek. Personální politika Jany Černochové je poněkud zvláštní.