Tajná hra tajných služeb? Premiér Sobotka odmítl komentovat mediální spekulace

Tajná hra tajných služeb? Premiér Sobotka odmítl komentovat mediální spekulace
03 / 02 / 2016, 10:30

Pětice Čechů unesených v Libanonu se vrací domů. Podrobnosti návratu propuštěných nechce ministerstvo ani policie komentovat stejně jako spekulace o jejich výměně za Libanonce zadržovaného v Česku.

Praha/Maskat (Omán) (ČTK) - Dnes odletí do Libanonu letadlo, které má zpátky do vlasti přivézt pět propuštěných Čechů. Jsou jimi obhájce Jan Švarc, dva reportéři - Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň, voják Martin Psík (některá média zmiňují, že se jedná o příslušníka "vojenské tajné služby") a překladatel Adam Homsi. S muži už se setkal český velvyslanec v Bejrútu Svatopluk Čumba, jsou podle něj v pořádku. O vyslání speciálu, na jehož palubě budou zdravotníci a policisté, rozhodla dopoledne schůzka na ministerstvu zahraničí. Policejní prezident Tomáš Tuhý očekává, že Češi se vrátí do vlasti do konce tohoto týdne.

O únosu pěti českých občanů ve věku 25 až 47 let na východě Libanonu u syrských hranic jsme psali loni 18. července. Informaci tehdy zveřejnila libanonská tisková agentura. U města Kefraya v západní části libanonského údolí Bikáa bylo nalezeno opuštěné vozidlo místní taxislužby, ve kterém bylo nalezeno pět českých pasů, cennosti a kreditní karty, které zřejmě patřily Čechům.

Propuštění pětice Čechů je podle spekulací médií diplomatickým obchodem v podobě jejich výměny za údajného pracovníka libanonských tajných služeb Alího Fajáda drženého v pankrácké věznici. Výměnu podle serveru Neovlivni.cz, který cituje zdroje z bezpečnostních složek, v lednu schválilo vedení Bezpečnostní rady státu. Dohodu údajně prosadil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Fajád by měl podle některých médií odletět z Česka do své vlasti během několika hodin. Podle libanonského portálu Naharnet Libanonec ovšem po svém propuštění zamíří do Kyjeva. Fajád je podle odpoledního vyjádření svého advokáta stále na Pankráci a zatím nemá žádné oficiální rozhodnutí, podle kterého by měl zařízení opustit.

Pětice Čechů propuštěná po půlročním pohřešování v pondělí v Libanonu prý nebyla unesena, píše server zpravy.e15.cz s odvoláním na libanonský deník An-Nahár. Češi  údajně pobývali v Libanonu jako hosté na utajovaném místě a libanonské bezpečnostní zdroje o nich věděly. Cílem tohoto teatrálního spiknutí bylo vytvořit tlak na české úřady a přinutit je tím k propuštění agenta Hizballáhu Alího Fajáda zadrženého v Česku v rámci zatýkání, jehož cílem byli členové Hizballáhu působící v Evropě, píše list.

V souvislosti s únosem pěti Čechů byla zveřejněna serverem Neovlivní.cz informace o tom, že se 1. února poprvé ozvali jejich údajní únosci. Osud Čechů spojili s vydáním trojice cizinců viněných ze spolupráce s teroristy z Česka do Spojených států. Do Prahy dorazil e-mail, který říká: nevydávejte do USA "naše chlapce" a "vaši chlapci" budou volní, napsal server. Autentičnost dopisu nyní zkoumají bezpečnostní složky, napsal server.

Alí Fajád je v Česku držen od dubna 2014 ve vazbě a čelí obvinění ze spolupráce s teroristy. O jeho vydání žádají Prahu Spojené státy. V polovině loňského prosince pražský vrchní soud potvrdil, že Fajád může být vydán do USA, stejně jako další dva spoluobvinění - Faouzi Jaber a Chálid Marabí. Konečný souhlas s extradicí tří mužů, kterým v USA hrozí až doživotí, musí vyslovit ministr Pelikán.

Sobotka se včera sešel s americkým velvyslancem Andrewem Schapirem. Jednání ale podle mluvčího vlády Ayrera s propuštěním Fajáda nesouviselo.Týkalo se česko-amerických vztahů, boje proti Islámskému státu či situace na Ukrajině. Aktuální vývoj kolem Fajáda americké velvyslanectví odmítlo komentovat.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvítal, že Češi jsou naživu. "Předpokládám, že teď je hlavním cílem dopravit tyto lidi do České republiky, a ostatní už je věcí policie. Já nebudu komentovat žádné mediální spekulace," řekl. 

Libanonská média uvedla, že Češi se dostali na svobodu ze zajetí v údolí Bikáa na východě Libanonu. Předání se údajně uskutečnilo ve vesnici Majdún, která je vzdálena asi 95 kilometrů západně od Bejrútu. Čechy převzali zástupci Všeobecného bezpečnostního výboru, což je libanonský bezpečnostní orgán zabývající se cizími státními příslušníky. Není bez zajímavosti, že oblast, kde byli Češi uneseni, je dlouhodobě nebezpečná a nestabilní. Jsou zde zaznamenány únosy, nelegální obchod se zbraněmi i obchod s drogami.

Únos Čechů se stal nedaleko od místa, kde bylo v roce 2011 rovněž uneseno sedm estonských cyklistů, kteří byli drženi v zajetí přes čtyři měsíce, upozorňuje libanonský tisk.  

Libanonské zdroje připomínají, že zatím není jasné, zda byl spolu s Čechy propuštěn také jejich řidič Saíb Fajád, bratr Alího Fajáda. Za propuštění Čechů prý nebylo vyplaceno žádné výkupné.

K informacím o tom, že Češi byli propuštěni výměnou za osvobození Fajáda, se nevyjádřila ani česká diplomacie, ani ministerstvo spravedlnosti.

 

Tagy článku