Petrovi Kramnému výrazně stoupla šance na propuštění na svobodu poté, co o jeho údajné vině zřejmě rozhodly neplatné znalecké posudky. Nyní si Kramný odpykává trest 28 let na Mírově za údajnou vraždu manželky a dcery během dovolené v Egyptě v roce 2013. Obě podle tvrzení soudních znalců zemřely po zásahu elektrickým proudem. Nyní však může být všechno jinak. Ministerstvo spravedlnosti zahájilo před několika dny řízení o zániku práva vykonávat znaleckou činnost proti Ústavu soudního lékařství v Českých Budějovicích. Právě tento ústav vypracoval klíčový znalecký posudek, na jehož základě byl Petr Kramný odsouzen na 28 let vězení.
Zavřou Ústav?
Posudek ústavu v Českých Budějovicích (pod vedením soudního znalce Františka Vorla) byl zcela zásadní, protože do jeho vypracování se přely dva tábory soudních znalců o to, jak obě ženy zemřely a zda vůbec došlo k vraždě. Podle jedné (početnější a kvalifikovanější) skupiny znalců ženy zemřely na otravu, zřejmě v důsledku požití hotelové stravy. Druhá skupina tvrdila, že zemřely po zásahu elektrickým proudem.
Ústav soudního lékařství při Nemocnici České Budějovice, který případ "rozetnul" v neprospěch Kramného, podle všeho nesplňuje podmínky pro vykonávání znalecké činnosti. To by znamenalo, že "elektrický" posudek v kauze Kramný neplatný. Případ by musel být otevřen znovu - o což již Kramný požádal.
Z případu se může vyvinout monstrózní skandál, který by mohl otřást základním pilířem české justice - a tím je unikátní postavení soudních znalců.
"Pokud vím, tak ještě nikdy v historii se nestalo, že by byl nějaký soudně znalecký ústav zbaven licence“, řekl Security Magazínu Václav Peričevič ze spolku Šalamoun, který se případem dlouhodobě zabývá. "Ústav soudního lékařství v Českých Budějovicích podle našeho názoru nesplňuje základní podmínky, aby mohl vydávat znalecké posudky. Podle zásady o ovoci z otráveného stromu by tak byl vážně zpochybněn nejen rozsudek nad Petrem Kramným, ale i v desítkách či stovkách dalších kauz."
Žádný proud, ale otrava jídlem
Fakt, že ministerstvo spravedlnosti zahájilo úkony, směřující k zániku práva vykonávat znaleckou činnost, je nevídaný a svědčí o vážnosti situace. Podle zjištění spolku Šalamoun existovala v kauze Kramný nadstandartní vazba mezi přednostou Ústavu soudního lékařství Františkem Vorlem a (dnes již) bývalým přednostou Ústavu soudního lékařství v Ostravě Igorem Dvořáčkem, jehož tým patologů přišel s převratnou (a dnes již zpochybněnou) verzí smrti elektrickým proudem.
Petr Kramný vinu zásadně odmítá. „Jsem odsouzený neprávem, někdo při vyšetřování případu i samotném soudním procesu manipuloval s důkazy. Na svou ženu a dceru myslím každý den. Fakt, že jsem nic neudělal, mě drží při životě a vrací mi chuť bojovat za očištění mého jména a jména celé rodiny," vzkázal Kramný Security Magazínu z vězení.
Soud (soudkyně Gilová) nyní řeší obnovu případu. Již odmítla možnost, že by byla podjatá a má k dispozici dva stohy znaleckých posudků. V jednom jsou důkazy, že je verze s elektrickým proudem podvrh a obě ženy zemřely na otravu. V tom druhé je verze, podpořená ústvem, proti němuž zahájilo kroky ministerstvo spravedlnosti.
Ať už to dopadne jakkoliv. Vývoj kauzy Kramný je dalším důkazem, že ministryně Benešová je velkou nadějí proto, aby česká justice konečně fungovala jak má.
Autor: hop