Petr Robejšek v DVTV: Brexit vyhrála občanská společnost

Petr Robejšek v DVTV: Brexit vyhrála občanská společnost
Autor: redakční databáze|Popisek: Brexit
10 / 07 / 2016, 13:45

Politolog Petr Robejšek se domnívá, že brexit je i vítězstvím občanských společností v celé Evropě.

Politolog a komentátor Petr Robejšek v rozhovoru pro DVTV řekl, že brexit nevyhráli politikové, ale britská občanská společnost. Ti, kteří hlásali argumenty pro setrvání či vystoupení Velké Británie ze svazku EU, jsou podle Robejška pouze ,,servisní organizací" občanů. Suverénem je však vždy občan.

Robejšek akcentoval roli občanské společnosti v kontrastu s politiky, keří v zastupitelské demokracii rozhodují. Podle Robejška sice Nigel Farage, Boris Johnson a další politikové brexit ,,vyhráli", na druhé straně však neměli další perspektivu vývoje, proto také jako například Farage se stáhli do ústraní či odešli úplně.

Robejšek míní, že tito politikové formulovali požadavek ve veřejném zájmu za společnost, v tomto případě brexit, ale nedosáhli by ničeho, pokud by britská společnost nebyla v momentě referenda o brexitu připravená skutečně odejít z EU. Proto si Robejšek myslí, že by měli evropští politikové formulovat ,,věci ve veřejném zájmu" skrze referenda, ne přes různé skupiny lobbistů. V referendech se totiž správné i chybné myšlenky protistran vzájemně vybalancují.

V další části rozhovoru, která se týkala budoucnosti EU, Robejšek poznamenal, že musí nastat její zásadní rekonstrukce, resp. redukce. Podle něho by se měla EU zredukovat pouze na zónu volného obchodu, aby byl celý organismus funkčnější. Ostatní řešení podle politologa musí pak zákonitě dopadnout špatně. Jako důkaz uvedl migrační či bezpečnostní krizi či problém Řecka. Problémy, které jsou trvalého rázu a EU je není schopna řešit.

Robejšek se domnívá, že národní státy si dokáží vyřešit své problémy lépe něž nadnárodní ,,entita", tedy EU, která by měla mít spíše povahu společného hospodářského prostoru. EU totiž není schopná v dlouhodobější perspektivě vyřešit globální problémy Evropy, uzavřel Robejšek.

 

Zdroj: video.aktualne.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace