Destabilizace Balkánského poloostrova, situace na Ukrajině, v Afghánistánu nebo v Pobaltí. O těchto vládních prioritách přišel dnes zpravit ministr zahraničí Tomáš Petříček poslance Výboru pro obranu.
Petříček ve své úvodní řeči nastínil obecné priority české zahraniční politiky, mezi něž patří posilováni vztahů s partnery ve střední Evropě, s Německem, v oblasti bezpečnosti pak s Polskem, se Slovenskem ale i s Maďarskem. „ Také vnímám oblast západního Balkánu jako jednu z priorit české zahr. politiky. EU musí garantovat možnost přistoupení pro Albánii a Makedonii, Srbsko a Černou Horu. Pokud se tak v červnu nestane, může se stát, že o tento region vinou demotivace států a destabilizací celého poloostrova přijdeme. “ uvedl Petříček, a nepřímo tak narážel na vměšování Turecka a dalších mocností do této oblasti. Případný vstup dalšího státu Bosny a Hercegoviny je podle ministra problematický kvůli vnitřnímu uspořádání státu.
Dalším problémem v oblasti Balkánu je podle ministra rozšíření zbraní u civilního obyvatelstva. Česká republika se v minulosti podílela jako kontrolní orgán nad rozšiřováním zbraní, a podle Petříčka tak hodlá činit i nadále v rámci EU. „ Mám v plánu spolu se slovenským kolegou ministrem Lajčákem navštívit západní Balkán,“
Afghánistán je komplexní problém
V souvislosti s nedávným prohlášením prezidenta USA Donalda Trumpa o stažení poloviny kontingentu amerických vojáků z Afghánistánu, zodpovídal ministr dotazy poslanců k tomuto tématu. „ Naše mise platí, my se nestahujeme, řešení situace v zemi tkví podle mě v dialogu hlavních znesvářených stran, ale to je možné pouze, pokud v zemi budou přítomni spojenci. Očekávám nad tématem Afghánistán diskusi v Poslanecké sněmovně,“ uvedl ministr. S jeho slovy však nesouhlasil nový člen výboru pro obranu, Petříčkův stranický kolega z ČSSD Jaroslav Foldyna, který obhajoval nesouhlasné stanovisko s působením našich vojáků předsedy Zahraničního výboru Lubomíra Zaorálka. „ Ta situace se tam nijak nevyvíjí. Kanada a Dánsko už odtamtud odešli také,“ připomněl Foldyna.
související: „Změňme parametry mise! 9000 tun opia z Afghánistánu někudy uniká a Tálibán nemá letadlo. Ať naši vojáci hlídají hranice,“ navrhl Kobza ministrovi
Pobaltí
Místopředseda výboru Jan Lipavský (Piráti) se dotazoval Petříčka na situaci v Pobaltí a působení českých vojáků. Podle Lipavského by se měla domluvit stála podpora našich vojáků, aby nebyla omezena na 18 měsíců jako v případě jednotlivých „battlegroup“ Podle Petříčka je naše přítomnost v podstatě permanentní, akorát se mění formát. "Vnímám Pobaltí jako přirozený zájem ČR, hovořil jsem o našich závazcích nedávno s předsedou NATO Stoltenbergem," uvedl ministr.
Ukrajina
Poslanec ODS Pavel Žáček se v rámci obecné rozpravy dotazoval na priority české zahraniční politiky ohledně Ukrajiny. „Bezpečnost Ukrajiny je i naší bezpečností. Už nyní tam muselo opustit své domovy 1,5 milionů lidí, jakákoli další eskalace konfliktu může spustit uprchlickou krizi,“ vyjádřil své obavy ministr. Petříčkův resort rovněž negativně vnímá ozbrojování Krymu a situaci v oblasti přístavů v Azovském moři. „Východ Ukrajiny totiž patří k ekonomickým motorům země. Ukrajina nemůže vyvážet obilí, železo. Rusko i Ukrajina by měly hledat společnou řeč a vpustit do oblasti pozorovatele OBSE.“
Autor: Jan Blažek