Phishingové kampaně během pandemie gradovaly, Kaspersky odhalil přes 5 000 podvodných webů o Covid-19

Phishingové kampaně během pandemie gradovaly, Kaspersky odhalil přes 5 000 podvodných webů  o Covid-19
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Hacker
06 / 08 / 2021, 09:00

Jaké techniky používají podvodníci, kteří se snaží zneužít epidemické problémy spojené s Covid-19, zjišťovali analytici bezpečnostní společnosti Kaspersky. Prostudovali si nevyžádané e-maily a phishingové stránky, které souvisejí s pandemií a snaží se ukrást údaje uživatelů. Mezi nejčastější techniky kyberzločinců patří různé falešné nabídky, například na zlevněné testy na Covid-19, z nichž vedou odkazy na podvržené platební stránky.

V poslední době se staly populární také phishingové reklamy na padělané QR kódy a očkovací certifikáty, které uživatelé potřebují pro návštěvu restaurace nebo veřejných akcí. Celkem společnost Kaspersky odhalila přes 5 000 phishingových webů souvisejících s pandemií Covid-19 (v Evropě šlo o 300 vebů, z toho více než třetina připadala na Německo).

Podvodné aktivity související s pandemií dosáhly vrcholu v březnu 2021. Během června zaznamenali analytici společnosti Kaspersky mírný pokles, poté ale kyberzločinci svoje aktivity opět zintenzivnili. Během tohoto měsíce bezpečnostní produkty Kaspersky odhalily a zablokovaly o 14 % více phishingových webových stránek s tématikou Covid-19 než letos v květnu.

„U většiny podvodů souvisejících s pandemií se kyberzločinci snaží získat uživatelská data. Často se k tomu používá phishing: uživatel klikne na odkaz z reklamy nebo e-mailu a dostane se na stránku, kde je požádán o zadání osobních údajů a údajů o platební kartě. Jakmile útočníci tyto informace získají, mohou je zneužít k odcizení peněz z účtu oklamané osoby. Když uvidíte zprávu týkající se Covid-19, doporučujeme vždy překontrolovat, zda informace pochází z oficiálního zdroje, a nikdy neposkytovat své osobní údaje podezřelým webovým stránkám,“ varuje Alexey Marchenko, vedoucí oddělení výzkumu metod filtrování obsahu ve společnosti Kaspersky.

                                             

                                            Příklad phishingové webové stránky nabízející respirátory

 

Pokud se nechcete stát obětí phishingového útoku, zvažte následující doporučení společnosti Kaspersky:

  • Buďte skeptičtí vůči všem neobvykle výhodným nabídkám a propagačním akcím.
  • Neklikejte bez rozmyslu na odkazy v podezřelých e-mailech, v komunikačních aplikacích nebo na sociálních sítích. 
  • Vždy si ověřte pravost jakýchkoli neznámých webových stránek, které navštívíte.
  • Používejte spolehlivé bezpečnostní řešení, například Kaspersky Security Cloud, které rozpozná škodlivé přílohy a zablokuje podvodné stránky.

 

O společnosti Kaspersky

Kaspersky je globální společnost zaměřená na kybernetickou bezpečnost, která vznikla v roce 1997. Odborné znalosti společnosti Kaspersky v oblasti bezpečnostních hrozeb a zabezpečení se neustále transformují do inovativních bezpečnostních řešení a služeb na ochranu firem, kritické infrastruktury, vlád a dalších uživatelů po celém světě. Komplexní portfolio zabezpečení, jejž tato společnost nabízí, zahrnuje špičkovou ochranu koncových bodů a řadu specializovaných bezpečnostních řešení a služeb, jež pomáhají čelit sofistikovaným digitálním hrozbám, jakkoli se neustále proměňují. Technologie společnosti Kaspersky chrání víc než 400 milionů uživatelů a 240 000 firemním klientům přináší ochranu všeho, co je pro ně v digitální oblasti nejcennější. Další informace jsou k dispozici na www.kaspersky.com.

 

 

Tagy článku