Pieta za letce RAF byla vzdorem proti odstranění jejich pomníku

Pieta za letce RAF byla vzdorem proti odstranění jejich pomníku
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Lev na Klárově
15 / 08 / 2017, 06:00

Pietní vzpomínka na československé letce Britského královského letectva (RAF) u jejich památníku na pražském Klárově se stala zároveň demonstrací proti snahám o jeho odstranění či přemístění. Zastánci pomníku ho chtějí naopak dokončit, tedy na podstavec umístit jména všech československých válečných letců ve Velké Británii a v okolí usadit čtyři lavičky podle počtu československých perutí ve službách RAF. Uvedl to prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek.

Hold svým druhům ve zbrani přišli vzdát oba poslední v Česku žijící příslušníci RAF, generálmajor Emil Boček a brigádní generál Pavel Vranský. Přišla také Hana Fajtlová, vdova po legendárním stíhači RAF Františku Fajtlovi.

Pietní vzpomínka, která byla věnována československým letcům RAF při příležitosti 72. výročí jejich návratu z Velké Británie, se konala 14. srpna u památníku Okřídleného lva na pražském Klárově. Na snímku jsou pilot a válečný veterán Emil Boček (vpravo vpředu) a vdova po pilotovi a válečném veteránovi Františku Fajtlovi Hana Fajtlová (druhá zleva). Ke shromáždění, jehož se zúčastnily desítky současných příslušníků českých vzdušných sil, promluvil jejich velitel Jaromír Šebesta. Přítomni byli i zástupci veteránských spolků, skautů, sokolů a skotští dudáci. Pietu spojenou s kladením věnců i minutou ticha zakončily československá a britská hymna.

Památník v podobě dvoumetrového okřídleného lva na žulovém podstavci byl odhalen na Klárově v červnu 2014. Umístění pomníku ale od počátku provázely spory s pražskými památkáři, jimž vadí monumentálnost díla i to, že v parčíku již památník druhému odboji je. V prosinci 2014 ministerstvo kultury umístění památníku schválilo a zrušilo rozhodnutí magistrátu o jeho odstranění.

Akce připomenula 72. výročí návratu československých letců RAF do Prahy. Přiletěli tři měsíce po ukončení druhé světové války, a to ve dnech 13. - 15. srpna 1945. Tento odklad bývá dáván do souvislosti se snahou nastupujících komunistů co nejvíce oddálit návrat západní letců do vlasti. Letci se později stali častým terčem perzekuce komunistického režimu.

Pietu uspořádal Nadační fond - Evropské vzdělávací centrum armádního generála Karla Janouška ve spolupráci s Městskou částí Praha 1.

K možnému odstranění spomníku se na svém FB vyjádřila i starostka Prahy 2, Jana Černochová:

Dámy z ANO se rozhodly, že zatočí s "nekvalitním uměním". Podle bratislavské rodačky Adriany Krnáčové má být přesunuto mimo centrum Prahy. Zastupitelka Eliška Kaplický Fuchsová s ní souzní a navíc se ji nelíbí, že starostové městských částí maji určitou svobodu v této oblasti. Neuvěřitelná arogance. Kdo bude posuzovat, co je kvalitní a co nikoli? Kdo bude určovat pravidla? Eliška Kaplický Fuchsová spolu s Adrianou Krnáčovou? A nejde přeci jen o "uměleckou hodnotu", která je značne subjektivní. Jde i o symboliku. A že ta je Elišce Kaplický Fuchsová zcela ukradená svědčí její tažení proti okřídlenému lvu na Klárově. Památník letcům z 2. světové války, kteří nasazovali životy a umírali za naši zemi je podle ní "nelegální" a tak by měl být asi odstraněn. Nevěřím, že to může někdo myslet vážně a pokud ano, že nedostane přes prsty. Ale pokud by lev měl z Klárova zmizet věřím, že bych u nás na dvojce získala podporu pro nalezení důstojného místa pro tuto sochu, protože si narozdíl od dam z ANO vážíme symbolů a hlavně těch, kteří za nás umírali!

Zdroj: ČTK, FB Jany Černochové

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.