Pilotů amerických vojenských dronů je málo a jsou psychicky na dně

Pilotů amerických vojenských dronů je málo a jsou psychicky na dně
Autor fotografie: United States Air Force |Popisek: Operátoři UAV v Iráku (2005) let s MQ-1 Predator
18 / 05 / 2015, 11:45

Chybějící výcvik, nedostatek pilotů, jejich fluktuace - pokud Pentagon nezačne situaci okamžitě řešit, US Air Force se může rozloučit s efektivní robotickou flotilou.

Americká agentura GAO (Government Accountability Office), obdoba našeho Nejvyššího kontrolního úřadu, zveřejnila na svých stránkách audit o úrovní výcviku pilotů dronů (UAV) americké armády.

O problémech s bezpilotními letadly americké armády jsme psali v článku "Americké vojenské drony zabily v Pákistánu západní rukojmí".

Audit, který probíhal letos v březnu prokázal, že většina pilotů v některých armádních jednotkách nedokončila v roce 2014 ani základní výcvikové úkoly. Kontrolorům to uvedli sami piloti při řízených pohovorech a v rámci interního dotazníkového šetření. Velitelé armádních jednotek dokonce ani nepožadují na pilotech proškolení ke konkrétnímu typu dronu. Podle výcvikových záznamů pouze 35 procent pilotů dokončilo výcvik potřebný pro konkrétní mise

"Piloti UAV ve všech kontrolovaných armádních jednotkách, uvedli, že měli problém dokončit výcvik operátora bezpilotních letadlových systémů (UAS), protože podstatnou část služby trávili výkonem "podřadných úkolů", jako je sekání trávníků nebo strážní služba."  

Audit také uvádí, že piloti v předních bojových liniích nemají dostatek zkušeností s řízením dronů a americké letectvo má pouze 85 procent kvalifikovaných pilotů. Nové piloty nestíhá dostatečně vycvičit a již zkušení pilotí odchází z jednotek z důvodu neustálého stresu. Piloti dronů jsou v bojových misích nepřetržitě šest dnů po sobě, přičemž jedna směna trvá až 14 hodin. Toto pracovní přetížení vede nutně k vyšší chybovosti a chronickému psychickému stresu.

Začátkem letošního dubna právní experti z Harvardu doporučili zákaz vývoje plně autonomních robotů pro vojenské účely. Pokud budou rozhodovat stroje a nikoliv člověk, musí být tyto zbraně okamžitě zakázány.

GAO uvádí, že pokud se nezmění systém školení a vzdělávání pilotů UAV, dojde k rapidnímu snížení kvality "americké robotické flotily".


Zdroj: engadget.comgao.gov, eurozpravy.cz, video YouTube AiirSource Military Videos

Tagy článku