Pirát Kolářík nejde přes mrtvoly. Registr smluv musí brát ohledy na bezpečnostní zájmy státu

Pirát Kolářík nejde přes mrtvoly. Registr smluv musí brát ohledy na bezpečnostní zájmy státu
Popisek: Lukáš Kolařík
05 / 04 / 2018, 15:00

Bezpečnostní výbor sněmovny v březnu projednal a následně přerušil debatu nad pirátským návrhem zákona, který by státním i polostátním podnikům nařizoval zveřejňovat v podstatě všechny smlouvy. Doposud tyto podniky mají zákonnou výjimku z registru smluv.

Jako nepromyšlený označují návrh Pirátů především zástupci ODS. SM v minulém týdnu zveřejnil stanovisko předsedkyně výboru pro obranu Jany Černochové, která  doslova uvedla: „Jsem ta poslední, která by chtěla tajit nějaké informace, ale pokud by mělo zveřejněním citlivých informací dojít k potencionálnímu ohrožení zajištění bezpečnosti, nemohu pro návrh zvednout ruku“. Černochová dále uvedla, že do doby, než bude mít jistotu, že přijetím zákona nedojde k ohrožení bezpečnosti občanů České republiky, nechce dávat přednost „bezhlavé transparentnosti před bezpečností“.

psali jsme: Zákon o registru smluv přinese nové, zásadní, bezpečnostní hrozby pro bezpečí obyvatelstva

Piráty v bezpečnostním výboru sněmovny zastupuje Jihočeský poslanec Lukáš Kolářík. Ten však k velkému údivu expertů v oblasti bezpečnosti přistupuje k výtkám ODS velmi konstruktivně. Kolařík k věci uvedl: „Samozřejmě chápeme, a je důležité to zmínit, že zveřejňování nelze aplikovat na všechny smlouvy bez rozdílu. Jednalo by se o hazard s vnitřní bezpečností státu, která je pro Piráty jednou z klíčových priorit.“ Je tak zřejmé, že i Piráti začínají vnímat rizika, která jejich návrh v současné podobě představuje.

Piráti konkrétně podpořili návrh bezpečnostního výboru přerušit debatu v bezpečnostním výboru a vést debatu o rozsahu této novely. Konkrétním řešením této situace je proto žádost bezpečnostního výboru premiérovi, aby sestavil seznam objektů a smluv, které by dostaly ze zveřejňování výjimku. „Věcným záměrem je samozřejmě kontrola státních podniků, jako je ČEZ, které hospodaří s velkým balíkem peněz. Stejnou, ne-li větší váhu má však důraz na bezpečnost státu, kterou toto zveřejňování nikdy nesmí hrozit.“ Dodává Kolářík.

psali jsme: Nejasný osud novely zákona o registru smluv

Novelu Pirátů kritizují bezpečnostní experti především proto, že by ČEZ podle této novely musel zveřejňovat například  smlouvy na ochranu jaderných elektráren. Expert na boj s terorismem David Rožek z institutu STPI řešící ochranu měkkých cílů v ČR k tomu pro SM uvedl: “Náš institut bude kontaktovat poslance, aby chránili informace o ochraně letišť, elektráren a nejen kritické infrastruktury, ale i zásadních měkkých cílů v ČR. Konstruktivní přístup Pirátů nás velmi potěšil a pevně doufáme, že slova společně proměníme v činy” .

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace