Piráti interpelují ministra Havlíčka kvůli čistce na ERÚ

Piráti interpelují ministra Havlíčka kvůli čistce na ERÚ
Autor fotografie: screenshot Youtube
01 / 08 / 2019, 18:00

Poslanec Petr Třešňák včera zaslal interpelaci ministru průmyslu a obchodu Karlu Havlíčkovi, v níž požaduje vysvětlit šokující odvolání dvou radních Energetického regulačního úřadu (ERÚ), Vladimíra Vlka a Vladimíra Outraty. Podle Třešňáka nebyl postup odvolání dostatečně transparentní a předvídatelný vzhledem k výkonu pravomocí ERÚ. Vláda oba odvolala v úterý s tím, že oba měli systematicky jednat v souladu se zájmy regulovaných subjektů. Poslanec Třešňák požaduje zveřejnění konkrétních a věrohodných informací zdůvodňujících toto odvolání. Na základě stejného důvodu nebyl prodloužen mandát dosavadního předsedy Rady ERÚ Jana Pokorného.

Vláda podle poslance Třešňáka dostatečně nevysvětlila takto zásadní rozhodnutí. Třešňák, který se v Pirátské straně věnuje oblasti energetiky považuje za neakceptovatelné, aby odvolání dvou vlivných pozic ERÚ nebylo konkrétně zdůvodněno. I přes výtky k osobě odvolaného radní Vlka Třešňák uvedl, že odvolání obou radních nelze zdůvodnit pouze obecnými frázemi ve smyslu, že radní jednali ve prospěch regulovaných subjektů, se kterými měli dle vlády „nestandardní“ kontakty. Podle Třešňáka není ve zprávě vlády taktéž zdůvodněno, v čem spočíval „nátlak na zaměstnance ERÚ“ či zajišťování „pozitivní mediální prezentace“ ze strany regulovaného subjektu.

„Nový předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček, který působil v poslední době ve společnost Ernst & Young, má nepochybně značné zkušenosti v oblasti energetiky. Zároveň je nutné dodat, že dříve působil v ERÚ, odkud odešel v roce 2012 po ostré kritice ze strany tehdejší předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové. Vláda zkrátka provedla tuto změnu natolik nečekaně a rychle, že ani adekvátně nepředstavila nové radní a nedoložila jejich důvěryhodnost a nezávislost,“ uvedl Třešňák. Zároveň upozornil na nestandardnost postupu projednávání příslušného materiálu, který se v informačním systému eKLEP objevil až kolem třetí odpoledne jako materiál pro budoucí jednání vlády, když už o hodinu později byl označen jako projednaný.

 

Autor: JUDr. Veronika Petrová

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace